Bazı salisilidenanilin türevi bileşiklerin kristal ve moleküler yapılarının deneysel ve hesaplamalı yöntemlerle belirlenmesi
Determination of crystal and molecular structures of some salicylideneaniline derivative compounds by experimental and compotational methods
- Tez No: 348424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİ DEGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, salisilidenanilin türevi bileşikler olan (E)-2-[((4-klorofenil)imino)metil]-5-(dietilamino)fenol (I), (E)-2-[((3-klorofenil)imino)metil]-5-(dietilamino)fenol (II), (E)-2-[((3-bromofenil)imino)metil]-5-(dietilamino)fenol (III), (E)-2-[((4-florofenil)imino)metil]-4-nitrofenol (IV) ve (E)-2-[((3-florofenil)imino)metil]-4-nitrofenol (V)?un X-ışını kırınımı tekniği ile kristal yapıları aydınlatıldı. Aynı seriden olan I, II ve III moleküllerinin kristalografik yapıları kendi aralarında, IV ve V moleküllerinin kristalografik yapıları kendi aralarında karşılaştırıldı. Kristalografik yapıları aydınlatılan bu moleküllerin X-ışını kırınımından elde edilen geometrik verileri başlangıç olarak kullanılıp moleküllerin Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı (YFK) ve Hartree-Fock (HF) metodu ile optimize geometrileri hesaplandı. Moleküllerin optimize geometrileri bulunurken hem YFK hem de HF metodu için 6-31G(d,p) baz seti kullanıldı. Optimizasyon sonucunda elde edilen bu geometriler, deneysel olarak elde edilen moleküler geometriler ile karşılaştırıldı. Geometrik olarak optimize edilen moleküllerin Moleküler Orbitalleri, Elektrostatik Potansiyel Yüzey Haritaları ve Kırmızı Altı (Infrared, IR) spektrumları da YFK ve HF kullanılarak oluşturuldu. Ayrıca bileşiklerin 500-4000 cm-1 aralığında IR spektrumları kaydedilip YFK ve HF metodu ile bulunan IR spektrumları ile karşılaştırıldı ve bazı gruplara ait gerilme titreşimleri irdelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystal structures of (E)-2-[((4-klorofenil)imino)metil]-5-(dietilamino)fenol (I), (E)-2-[((3-klorofenil)imino)metil]-5-(dietilamino)fenol (II), (E)-2-[((3-bromofenil)imino)metil]-5-(dietilamino)fenol (III), (E)-2-[((4-florofenil)imino)metil]-4-nitrofenol (IV) and (E)-2-[((3-florofenil)imino)metil]-4-nitrofenol (V) which are salicylideneaniline derivative compounds were investigated by X-ray diffraction technique. The crystallographic structures of I, II, III molecules in the same series were compared within each other and the crystallographic structures of IV and V molecules were compared within each other. The geometric data of these molecules obtained by X-ray diffraction were used as initial values and the optimized geometries of the molecules were calculated by using Density Functional Theory (DFT) and Hartree-Fock (HF) methods. 6-31G(d,p) basis set was used for both DFT and HF methods while the optimized geometries of the molecules were obtained. After optimization, these obtained geometries were compared with experimental geometries. Molecular Orbitals, Electrostatic Potential Surface Map and Infrared Spectra of the geometrically optimized molecules were also generated by using DFT and HF. Additionally, the IR spectra of the compounds in the range of 500-4000 cm-1 were recorded and these spectra were compared with IR spectrums obtained by DFT and HF methods and the stretching vibrations belong to some groups were investigated.