Madde analizi ve tıp fakültesi sınavlarının değerlendirilmesi
Item analysis and evaluation of the examinations in faculty of medicine
- Tez No: 348427
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Madde analizi, sınavların değerlendirilmesinde kullanılan etkin bir yöntemdir. Bu çalışmada madde analizinde kullanılan klasik ve gizil yöntemlerin karşılaştırılarak değerlendirilmesi ve Tıp Fakültesi sınavlarında bu yöntemlerin etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Tıp Fakültesi öğrenci sınavları farklı yöntemler kullanılarak değerlendirildi. Kullanılan yöntemler iki temel sınıfta özetlenebilir; klasik yöntemler ve gizil yöntemler. Klasik yöntemler içinde Cronbach alfa, ikiye bölme yöntemleri, madde ayrıcılığı ve madde zorluğu gibi istatistikler incelenirken, gizil yöntemler içinde ise madde yanıt teorisinin farklı modelleri ve bunlara ait istatistikler karşılaştırıldı. Klasik yöntemler ile gizil yöntemlerin uygulanması sonucunda elde edilen farklı istatistik ve ölçütler irdelendi ve hangi yöntemin hangi değerlendirme ölçütüne göre güvenilirliğinin yüksek olduğu saptandı. Bu amaçla geliştirilmiş bilgisayar programları uygulama sonuçları incelenerek en ideal değerlendirme ölçütü, değerlendirme yöntemi ve değerlendirme programı belirlenmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Item analysis is an effective method in the evaluation of examinations. This study aims the comparative evaluation of the classical and latent methods used in Item Analysis, and the efficacy of these methods in the evaluation of the examinations of Faculty of Medicine. The student exams in the Faculty of Medicine were evaluated using different methods. The methods to be used can be divided in two main classes; classical methods and latent methods. Among the classical methods, Cronbach's alpha, split half methods, item discrimination and item difficulty were investigated. On the other hand, various models of item response theory and their statistics were compared in the group of latent methods. Different statistics and measurements obtained by the application of classical and latent methods were evaluated, and we tried to determine