Nano boyutta toz katkılı çimentoların fiziksel-mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
The investigation of pyhsical-mechanical and micro structural specifications of cements with nano-sized powder additives
  1. Tez No: 348441
  2. Yazar: TUĞBA MUTUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK MESCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Nano boyutlu yapılardan olan nano tozlar, tüpler ve nano-kaplamalar çok büyük yü-zey-hacim oranlarına sahiptirler. Bu nedenle kompozit malzeme üretim uygulamala-rında son yıllarda kullanılan ideal kullanım araçlarıdır. Bu çalışmada nano tozlar (nano-SiO2, nano-Fe2O3, nano-Al2O3 ve nano-TiO2) kullanılarak boşluk oranı daha az, dayanım ve performansı daha fazla olan bir kompozit malzeme oluşturmak amaçlan-maktadır. Çalışmada 4 değişik nano toz kullanılarak çimento matrisli kompozit malzeme oluşturulmuştur. Tozlar malzemeye %1, 3 ve 5 oranlarında katılmıştır. Çeşitli analizler ile tozların malzeme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Fiziksel testler olarak priz süresi ve kıvam suyu tayinleri yapılmıştır. Mekanik analizde ise; basınç dayanımı testi ile numunelere erken ve geç basınç dayanımı testleri uygulanmıştır. Erken dayanımlarda 3 ve 7 gün geç dayanımlarda ise 28 ve 90 günlük testler yapılmıştır. Mikroyapı analizinde ise; XRF, XRD ve SEM kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nano-sized structures such as nano powders, tubes and nano-coatings have a very large surface-to volume ratios. For these reasons, it is ideal tools which are used for manufacturing composite material applications in recent years. The aim of this study, to produce a composite material which has less pore ratio and also the strength and performance which is more by using nano-powders (nano-SiO2, nano-Fe2O3, nano-Al2O3 and nano-TiO2). In this study the cement matrix composite material were formed using four different nano-powder. The percentage of nano-powders were used 1%, 3 and 5 into the material. Different types of analysis were used to powder's impact on the materials. Physical test for the determination of the setting time and consistency water. For mechanical test; compressive strength tests were applied early and late to the samples. Tests were carried out 3 and 7 days of early strengths and also 28 and 90 days of late strengths. XRF, XRD and SEM analyses were carried out to investigate the microstructure of the samples.