Jersey ineklerinde STAT5A geninin süt verimi ve bileşenleri üzerine etkisinin araştırılması.
Investigatıon the effects of STAT5A gene on milk production and mılk composition traits in Jersey cattle.
- Tez No: 348442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, süt verim ve bileşenleri üzerine etkisi olduğu düşünülen signal transducer and activator of transcripton factor (STAT) ailesine üye STAT5A aday geninin, Jersey ırkı ineklerinde süt verimi ve bileşenleri (yağ, protein) üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada Samsun ilinde, Karaköy Tarım İşletmesi Genel Müdürlüğünde yetiştiriciliği yapılan 100 adet Jersey ırkı süt sığırlarından yararlanılmıştır. Jersey ineklerinden, sütün homojen şekilde dağılmasını sağlayan süt toplama aparatı yardımıyla ayda bir kez süt örnekleri alınmış ve bu örnekler ultrasonik süt analiz cihazı ile süt yağı ve protein içeriğini belirlemek için analiz edilmiştir. Süt örneklerinin alındığı güne ait süt verim kayıtları da tutulmuştur. Hayvanlardan alınan kan örneklerinden DNA izolasyonu gerçekleştirilmiştir. DNA kalite kontrolünden sonra, STAT5A geninde 8. ekzonda 12195. pozisyonda polimorfizm belirlenmiştir. İlgili bölge PCR ile çoğaltılmıştır. RFLP yöntemi uygulanarak BstEII restriksiyon enzimi yardımıyla ilgili bölge kesilmiş, çoğaltılmış, elektroforez yöntemiyle görüntülenmiş ve son olarak da genotiplendirme yapılmıştır. Jersey ineklerinde genotip dağılımı 69 CC, 28 CG ve 3 GG şeklinde olmuştur. Allel frekansları ise C alleli için 0.83 ve G allelinin frekansı için ise 0.17 olarak belirlenmiştir. Genotipler Hardy Weinberg eşitliğine göre dağılmıştır. Khi-kare analiz testi ile genotiplerin uyumluluk gösterdiği belirlenmiştir. STAT5A geni ile süt verim ve bileşenleri arasında GLM (Çoklu Doğrusal Metot) prosedürünce istatistiksel analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda STAT5A geninde belirlenen polimorfizm sonucunda genotipler arasında test günü süt verimi, test gününe göre düzeltilmiş 305 günlük süt verimi, süt yağ ve protein oranı, süt yağ ve protein verimi bakımından önemli bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Laktasyon sırasının yağ oranı ve yağ verimi üzerine önemli bir etki yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is considered to be the effect on milk yield and components of signal transducer and activator of transcripton factor (STAT) family member of a candidate gene STAT5A, Jersey breed cows milk yield and components (fat, protein) investigated the impact. Research in Samsun province, the General Directorate of Agricultural Karaköy Jersey breed of dairy cattle breeding were used in 100 Jersey cows, a homogeneous dispersion of the milk with the aid of which the milk collecting device, milk samples were taken and these samples analyzer ultrasonic milk and to determine milk fat and protein content was analyzed. Milk samples were taken for the day milk yield records. Isolation of DNA from blood samples were taken from the animals. After quality control of DNA, gene STAT5A 8 12195 exon. polymorphism determined position. About the region amplified by PCR. By applying with the aid of restriction enzyme BstEII cut on RFLP region, replicated, and finally the genotyping were imaged electrophoresis. Jersey cows in the distribution of genotypes 69 CC, 28 CG and 3 have been in the form of GG. Allele frequencies for the C allele 0.83 and for G allele frequency is determined as 0.17. Genotypes are distributed Hardy Weinberg eq. Chi-square test analysis determined that compliance with the genotypes. STAT5A gene and milk yield and components of the GLM (Multiple Linear Method) statistical analysis was done. As a result of the research, STAT5A gene polymorphism genotypes of the test day milk yield, adjusted according to the day of the test 305-day milk yield, milk fat and protein content, milk fat and protein were not observed a significant difference in terms of efficiency. Lactation made a significant impact on fat content and fat yield were determined.