Plastik ürün endüstrisinin yaşam döngüsü analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of plastic product indusrty via life cycle assessment
  1. Tez No: 348444
  2. Yazar: SEVDE ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünya'da insan nüfusunun ve sanayileşmenin artması ile birlikte buna bağlı olarak çevresel tahribatta da artış gözlemlenmektedir. İnsanların sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilmesi ve çevre kalitesinin iyileştirilmesi için ürünlerin çevresel etkileri yaşamları boyunca değerlendirilmelidir. Yaşam döngüsü analizi bir ürün veya prosesin beşikten mezara tüm çevresel etkilerinin belirlenmesinde kullanılır. Plastik endüstrisi dünyanın en büyük kaynak ve enerji gerektiren endüstrilerinden biridir. Plastik ürünlerin yaşam döngüsü boyunca, hammadde ve enerjinin yoğun kullanımı çok çeşitli çevresel etkilere sebep olur. Bu çalışmada plastik manşon üretiminin yaşam döngüsü analizi yapılmıştır. Plastik manşon üretiminin çevresel etkilerini kapsayan atık senaryosu oluşturulmuştur. Sistem sınırları beşikten kapıya olarak belirlenmiş, işlevsel birim 1 adet ürün olarak seçilmiştir. Çalışmada veri temini Samsun organize sanayi bölgesinde yer alan plastik ürüm üreten bir fabrikadan yapılmıştır. Sistemdeki envanter analizleri, atık senaryosu ve değerlendirme işlemleri, ISO 14040 yaşam döngüsü standardına uygun olarak üretilmiş olan SimaPro 7.3.3 adlı bir yazılımla gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme Eco-Indıcator 99 (H) yöntemine göre yapılmış ve etki indikatörleri, abiyotik kaynakların tükenmesi, küresel ısınma, insanlar üzerine olan toksik etki, karasal ekotoksisite, asidifikasyon ve ötrofikasyon olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the raising human population and the increasing industrialization, there has been very substantial increase in environmental damage too. The environmental impacts of the products should be assessed during their lives to sustain healthy human life, and improve the environmental quality. Life cycle assessment is used to determine all the environmental impacts of a product or process from cradle to grave. Plastic product industry is one of the largest resource and the energy demanding industries around the world. Throughout the life cycle of plastic products, the intensive use of raw materials and energy result in contributions to a wide range of environmental impacts. This study conducted a life cycle assessment for plastic coupling production. The waste scenario is which environmental impact of plastic coupling production was formed. The system boundary was set as from cradle to door, the functional unit was selected as 1 number of product. The study was conducted using the inventory data collected from plastic product factory located in the industrial region of Samsun. Inventory analysis, waste scenario and assessment operation in the system were done by using software entitled with SimaPro 7.3.3 which is developed as appropriate with ISO 14040 Life Cycle Assessment Standard. Eco-Indicator 99 (H) method used for evaluation. Results were given by impact categories including abiotic depletion, global warming, human toxicity, terrestrial ecotoxicity, acidification and eutrophication.