Sülfonamit türevi bileşiklerin sentezi, yapı analizi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesizing, structural and spectroscopic investigation of derivatives of sulfonamide based compounds
  1. Tez No: 348446
  2. Yazar: YUNUS EMRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, yavaş buharlaştırma yöntemiyle sentezlenen sülfatiyazol-2-Amino-4,6-dimetoksi pirimidin (STZ-ADHP, [I], C15H18N6O5S2), Sülfametazin-niflumik asit (SMT-NFA, [II], C25H23F3N6O4S), sülfametiyazol-2-Amino-4,6-dimetoksi pirimidin (SMTZ-ADHP, [III], C15H19N7O4S2), ve Sülfametazin-Teofilin (SMT-THEO, [IV], C31H36N12O6S2), bileşiklerinin kristal yapıları, tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle belirlenmiştir. Her kristal için ayrıca elektronik ve titreşim özelliklerini belirlemek amacıyla UV-vis ve IR spektrumları kaydedilmiştir. [I] bileşiği Pbn 2_1 ortorombik uzay gurubuna ait olduğu saptanmış ve birim hücre içerisindeki molekül sayısı Z=8 olacak şekilde yerleştiği belirlenmiştir. [I] yapısında STZ ile ADHP molekülleri arasında (010) düzleminde R_2^2 (8) halkalı ve C(16) zincir hidrojen bağı deseni oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca iki simetrik molekül arasında ?-? etkileşmesi bulunduğu belirlenmiştir. [II] bileşiği P 2_1/c monoklinik uzay gurubuna ait olduğu saptanmış ve birim hücre içerisindeki molekül sayısı Z=4 olacak şekilde yerleştiği belirlenmiştir. [II] yapısında SMT ile NFA molekülleri arasında S(6) molekül içi ve R_4^4 (26) halkalı hidrojen bağı deseni oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca iki simetrik molekül arasında C-H???? ve ????? etkileşmesi bulunduğu belirlenmiştir. [III] bileşiği P 1 triklinik uzay gurubuna ait olduğu saptanmış ve birim hücre içerisindeki molekül sayısı Z=2 olacak şekilde yerleştiği belirlenmiştir. [III] yapısında SMTZ ile ADHP molekülleri arasında S(5) molekül içi ve moleküler arası C(8) zincir, R_2^2 (8) ve R_6^6 (20) halkalı hidrojen bağı deseni oluşmaktadır. Ayrıca iki molekül arasında C-H???? ve ????? etkileşmesi bulunduğu belirlenmiştir. [IV] bileşiği Pbn 2_1 monoklinik uzay gurubuna ait olduğu saptanmış ve birim hücre içerisindeki molekül sayısı Z=4 olacak şekilde yerleştiği belirlenmiştir. [IV] yapısında SMT ile THEO molekülleri arasında S(5) molekül içi, C(8) zincir, R_2^2 (9) ve R_6^6 (32) halkalı hidrojen bağı bulunduğu belirlenmiştir. Tez de sunulan kristallerin karakteristik titreşim bantlarını ve elektronik özelliklerini belirlemek için IR ve UV?vis spektroskopik çalışmaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystal structure of compounds Sulfathiazole-2-Amino?4,6?dimethoxy pyrimidine (STZ-ADHP, [I], C15H18N6O5S2), Sulfamethazine- Niflumic Acid (SMT-NFA, [II], C25H23F3N6O4S), Sulfamethiazole-2-Amino?4,6?dimethoxy pyrimidine (SMTZ-ADHP, [III], C15H19N7O4S2) and Sulfamethazine-2-Amino?4,6?dimethoxy pyrimidine (SMT-THEO, [IV], C31H36N12O6S2) which have snyhesized by slow evaporation method have been determined by single crystal x-ray difraction measurements. UV-vis and IR spectra of all the compounds were also recorded to determine the electronic and vibration propertion. The crystal structure of [I] was found to be in P b n 2_1 orthorombic space group with Z=8 molecules in each unit cell. In the structure of [I], R_2^2 (8) ring and C(16) chain hydrogen bonding pattern between STZ and ADHP molecules in (010) plane were observed. Apart from that ????? interaction between two symmetric molecule was observed. The crystal structure analysis of [II] was indicated that the compound crystallizes in P? 2?_1/c monoclinic space group with Z=4 molecules in each unit cell. The hydrogen bonding pattern between SMT and NFA were found to be S(6) intermolecular and R_4^4 (26) ring type. C-H???? and ????? type interactions were also found between two symmetric molecular. The x-ray diffraction analysis of [III] SMTZ?ADHP have shown that the structure is P1 triclinic space group with Z=2 molecules in each unit cell. The hydrogen bonding pattern that observed in the crystal structure of [III] are C(8) chain, R_2^2 (8) and R_6^6 (20) types. C-H???? and ?-? type interactions were also observed here in the structure of [III]. The final compound studied in this thesis is IV. The crystal structure analysis of IV has indicated that the molecule crystallizes in P 2_1/c monoclinic space group with Z=4 in the unit cell. The observed hydrogen bonding pattern between SMT and THEO were C(8), R_2^2 (9) and R_6^6 (32) type. The thesis, also covers the IR and UV-vis spectra results of compounds to determine the characteristic vibration bonds together with electronic structure.