Yarı-katı halde şekil verilmiş alüminyum alaşımlarının mekanik özelliklerine su verme sıcaklığının etkisi
Effect of quenching temperature on mechanical properties of semi-solid forming aluminum alloys
- Tez No: 348524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA TARAKCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yarı-katı şekillendirme, genellikle alüminyum ve magnezyum alaşımlarına uygulanan, döküm ve dövme yöntemlerinin avantajlarını kombine eden, yenilikçi bir üretim yöntemidir. Alüminyum alaşımlarının yarı-katı halde şekillendirilebilmesi için homojen küresel tane yapısına sahip olmaları gerekmektedir. Bu tane yapısını elde etmek için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi SIMA (Stress Induced Melt Activated) prosesidir. Bu çalışmada SIMA prosesi uygulanmış AA7075 alaşımına farklı parametrelerle yaşlandırma ısıl işlemi uygulanarak, yaşlandırma parametrelerinin (özellikle su verme sıcaklığının) malzemenin mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca döküm ve ısıl işlemler sırasında oluşan içyapı hatalarının malzemenin mekanik özelliklerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Semi-solid forming is a novel manufacturing process generally used for aluminum and magnesium alloys combining advantages of forging and casting. A homogenous spherical grain structure is needed for semi-solid forming of aluminum alloys. SIMA (Stress Induced Melt Activated) process is one of the commonly used methods to obtain this type of grain structure. In this study, effects of different aging parameters (especially quenching temperature) on mechanical and microstructural properties of SIMA AA7075 alloy were investigated. In addition, effects of microstructure defects formed during casting and heat treatments were investigated.