Bazı üçgensel matris metodlarının mutlak yakınsaklık alanları ve tauberıan teoremleri üzerine
On the absolute convergence field of some triangular matrix methods and tauberian theorems
  1. Tez No: 348523
  2. Yazar: GÜLLÜ CANAN HAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SARIGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışma boyunca kullanılacak temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde konunun anlaşılmasına yardımcı olan aynı zamanda önemli ispat teknikleri kazandıran ve üçüncü bölümde faydalanacağımız Das[1]?a ait olan temel lemmalar ile ispatları verilmiştir. Üçüncü bölümde Das[1]?a ait olan |N,p| mutlak Nörlund ve |R,exp(n-1)^?,1| mutlak Riesz toplanabilme metotlarıyla ilgili Tauberian teoremlerinin yanısıra |N,p| ,|N,P| ,|(C,1)(N,p_n ) | ve |R,?_(n-1),1| metotlarının kapsama ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. In the first chapter, the basic definitions and the theorems used throughout the study have been stated. In the second chapter, it has been given the basic lemmas and their proofs of Das[1] which will help us to understand the subject and to have some important techniques of proof, and also be used in the third chapter. In the third chapter, Tauberian theorems of Das[1] concerning on absolute Nörlund summability |N,p|, absolute Riesz summability |R,exp(n-1)^?,1| and inclusion relations between summability methods |N,p| ,|N,P| ,|(C,1)(N,p_n ) | ve |R,?_(n-1),1| have been examined.