Bazı organik maddelerin çilek bitkisinin gelişimine ve Macrophomina phaseolina (Tassi) Goid.' nın neden olduğu taç ve kök çürüklüğü hastalığı ve toprakta mikrosklerot sayısı üzerine etkisi
The effects of some organic amendments on strawberry, crown and root rot in strawberry caused by Macrophomina phaseolina (Tassi) Goid. and microsclerotia quantity in soil
- Tez No: 348567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışma Macrophomina phaseolina?nın çilekte neden olduğu solgunluk ve kuruma sorunları üzerine bazı organik madde uygulamalarının etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla toprağa zeytin karasuyu, tavuk gübresi, kükürt, pamuk delintasyon atığı, vermikompost; bitki artığı olarak soğan, pırasa, karnabahar, brokoli, lahana, buğday, bakla, marul, hardal bitkileri karıştırılmıştır. Çalışmada çilekten izole edilmiş virulensi yüksek M. phaseolina izolatı (Omp1) toprağa 50 ms/g olacak şekilde bulaştırılmıştır. Uygulamaların M. phaseolina mikrosklerotları üzerine etkisini saptamak için ise organik madde karıştırılmış steril ve steril olmayan toprağa inokulum bulaştırılmış ve 30 gün inkube edildikten sonra mikrosklerot izolasyonu yapılmıştır. Bitkiler söküldükten sonra saksı toprağındaki mikrosklerot canlılığına organik maddelerin etkililiğini saptamak için topraktan mikrosklerot izolasyonu yapılmıştır. En düşük mikrosklerot sayısı kükürt (100 gr/da) uygulamasında 8,8 mikrosklerot / 1 gr toprak olarak saptanmıştır. Steril toprak koşullarında en düşük 1 gr topraktaki mikrosklerot sayısı ise sırasıyla zeytin karasuyu (0,8), brokoli (2,5), vermikompost (6,0) ve hardal (6,7) olarak saptanmıştır. M. phaseolina bulaştırılmamış saksı topraklarında en iyi bitki gelişimi tavuk gübresi, kükürt (100 kg/ da) ve kükürt (50 kg/da), M. phaseolina bulaştırılmış saksı topraklarında ise kükürt (50 kg/da), kükürt (100 kg/ da) uygulamalarında olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study were conducted to assess the effectiveness of some organic amendments on Macrophomina phaseolina that cause collapsed and dying problems on strawberry plants. For this purpose, olive oil waste, poultry manure, sulphur, cotton delintation waste, vermicompost; as a plant material onion, leek, cauliflower, broccoli, cabbage, corn, wheat, broad bean, lettuce, mustard were incorporated in soil. In this study, high virulent M. phaseolina (Omp 1), isolated from strawberry plant were inoculated at a rate of 50 ms/g soil. In order to determine the effects on microsclerotia of M. phaseolina, organic amendment incorporated sterile and non-sterile soil was infested with M. phaseolina inoculum and microsclerotia isolation were done after incubated for 30 day. In pot studies, the plants growing in the soil which was infested M. phaseolina, were evaluated in terms of disease severity during the trial and at the end of the trials plants uprooted and recorded their weights to determine the effects on plant growth. After uprooting strawberry plants from pots, to determine the effects of organic amendments on microsclerotia viability in pot soil, microsclerotia were isolated from the pot soil. The lowest microsclerotia were detected sulphur (100 gr/da) added soil at 8,8 microsclerotia/1 gr soil. In sterile soil, lowest microsclerotia were detected respectively incorporated with olive oil waste (0,8), broccoli (2,5), vermicompost (6) and mustard (6,7). In pot trials without M. phaseolina, poultry manure, sulphur (100 kg/da) and sulphur (50 kg/da) gave the best results according the plant growth rate. In pot trials inoculated with M. phaseolina best plant growth rate were obtained respectively, sulphur (50 kg/ da), sulphur (100 kg/da).