'Sarılop' incir (Ficus carica L.) çeşidi yaprak segmentlerinden somatik embriyogenesis
Somatic embryogenesis from leaf segments of fig (Ficus carica L.) cv. (Sarilop)
- Tez No: 348566
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNVER DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Somatik embriyogenesis, incirde hızlı çoğaltım ve gen aktarım çalışmalarında önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, iyi kalitede sofralık ve kurutmalık bir incir çeşidi olan `Sarılop? çeşidinin yaprak segmentleri kullanılarak direkt ve indirekt somatik embriyogenesis yoluyla somatik embriyo oluşumu amaçlanmıştır. Kasım ve Mart aylarında alınan incir tepe tomurcukları Murashige-Skoog (MS) besin ortamında sürdürülerek gelişen yapraklar çalışmada eksplant olarak kullanılmıştır. Bu yapraklardan indirekt somatik embriyo gelişimi için MS ortamı ilkbahar dönemi K-2 (2 mg/L 2,4-D + 0.2 mg/L kinetin) kombinasyonunda, % 66.66 oranında kallus oluşmuş, ancak somatik embriyo gelişimi elde edilememiştir. Direkt somatik embriyo oluşumu için ise yaprak eksplantları TDZ (Thidiazuron) ve 2İP (N6-2-isopentenyladenine) içeren MS ortamı kombinasyonlarında kültüre alınmış ve kallus oluşumu, eksplant uzaması, kök oluşumu ile embriyo oluşumu gözlenmiştir. Uzayan yaprak eksplantlarında en yüksek boy uzunluğu ilkbahar döneminde ortalama 3.09 cm olarak ölçülmüştür. En yüksek kök oluşum oranı (%42.76) ve en yüksek embriyo oluşum oranı (%20) ilkbahar döneminde DE-4 (MS + 2 mg/L TDZ + 8 mg/L 2İP) kombinasyonunda elde edilmiştir. Eksplant başına oluşan somatik embriyo sayısı 0.83?tür. DE-2 (MS + 2 mg/L TDZ + 4 mg/L 2İP) ortamında %83 oranında kallus gelişmesi de gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Somatic embryogenesis has a considerable potential of quick formation and genetic transformation studies of fig. In this study, multiple somatic embryo is targeted via direct and indirect somatic embryogenesis using leaf segments of ?Sarılop? fig cultivar which has a good fresh quality and drying quality. The apical buds taken from ?Sarılop? fig trees in November and March were proliferated in Murashige-Skoog (MS) nutrient medium, then developed leaves were used as explants. Callus (66.66%) were obtained on the leaves in spring K-2 combination (2 mg/L 2,4-D and 0.2 mg/L kinetin) of MS medium for indirect somatic embryogenesis, but somatic embryo growth was not acquired. For direct somatic embryo formation, leaf explants were cultivated in MS medium containing TDZ and 2IP combinations, and callus formation, explant augmentation, root formation and embryo formation were observed. In augmentation of leaf explants, the longest leaf length is measured as 3.09 cm on average in spring. The highest root formation ratio (42.76%) and the highest embryo formation ratio (20%) were obtained in spring regenerants of DE-4 (MS + 2 mg/L TDZ + 8 mg/L 2IP) combination. Somatic embryo per explant is 0.83. In DE-2 (MS + 2 mg/L TDZ + 4 mg/L 2IP) medium, 83% callus growth ratio was observed.