Sonlu lineer uzayların doğru dereceleri üzerine
On line degrees of the finite linear spaces
  1. Tez No: 348599
  2. Yazar: METİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GÜNALTILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin özeti verilmiştir. İkinci bölümde, L. M. Batten (1986), R. Kaya (1992), L. M. Batten ve A. Beutelspacher (1993) den alınan temel kavram, tanım, önerme ve teoremler verilmiştir. Bazı teoremler ispatlanmıştır. Üçüncü bölümde, lineer uzaylarda bazı yapıların komplementleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bazı lineer uzaylar ardışık doğru dereceli olmasına göre incelenmiştir. Bu bölümde, ardışık iki doğru dereceli lineer uzayların delinmiş afin ya da projektif düzlem, sonsuzdaki bir nokta ilaveli bir afin düzlem, bir afin düzlemin bir doğrusunun bir noktası hariç diğer tüm noktalarıyla birlikte atılmasıyla elde edilen lineer uzay, bir projektif düzlemden bir üçgenin atılmasıyla elde edilen lineer uzay, Nwankpa-Shrikhande düzlemi veya projektif düzlemde herhangi iki doğrunun pseudo-komplementi olduğu gösterilmiştir. Ardışık üç doğru dereceli lineer uzaylardan bazılarının bir projektif düzlemde bir yayın komplementi ve Nwankpa-Shrikhande düzlemi olduğu gösterilmiştir. Ardışık olmayan iki doğru dereceli lineer uzayların bir projektif düzlemde bir demetin pseudo-komplementi veya bir doğrusu atılmış projektif düzlemde bir maksimal yayın pseudo-komplementi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four sections. Summary of the thesis is given in the first chapter. In the second chapter, the basic concepts, definitions, propositions and the theorems taken from L. M. Batten (1986), R. Kaya (1992), L. M. Batten and A. Beutelspacher (1993) are given. Some theorems are proved. Complements of some structures in the linear spaces are examined in the third chapter. Some linear spaces are examined in terms of consecutive line degrees in the fourth chapter. In that section, it is shown that linear spaces with consecutive two line degrees are a punctured affine plane, a punctured projective plane, an affine plane added a point at infinity, an affine plane extracted a line and all its points except one point of that line, a projective plane extracted a triangle, Nwankpa-Shrikhande plane or a pseudo-complement of two lines in a projective plane. It is shown that some of linear spaces with consecutive three line degrees are a projective plane extracted an arc or the Nwankpa-Shrikhande plane. It is also shown that linear spaces with non-consecutive two line degrees are the pseudo-complement of a pencil in a projective plane or the pseudo-complement of a maximal arc in a projective plane which has an line deleted.