İnterest kategorileri
Categories of interest
  1. Tez No: 348600
  2. Yazar: YAŞAR BOYACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM İLKER AKÇA, YRD. DOÇ. DR. ENVER ÖNDER USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, asosyatif cebirler ve değişmeli cebirler üzerinde tanımlanan ön çaprazlanmış modüller hakkında temel bilgiler, özellikler ve örnekler yer almaktadır. İkinci bölümde, modifiye interest kategorisi tanımlanarak ona ait özellikler verilmiş ve aktör, kesin etki, genel aktör ve evrensel kesin genel aktör kavramlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, asosyatif cebirler üzerinde tanımlanan ön çaprazlanmış modüllerin aktörleri tanımlanmış ve bunlarla ilgili özellikler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, yine benzer şekilde, değişmeli cebirler üzerinde tanımlanan ön çaprazlanmış modüllerin aktörleri üzerinde durulmuş ve örnekler verilmiştir. Ayrıca, değişmeli cebirlerde tanımlı ön çaprazlanmış modüller kategorisinde etkinin ve yarı-direk çarpımın tanımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, there are some preliminaries, properties and examples about precrossed modules on associative and commutative algebras. In the second chapter, modified category of interest is defined, related properties are given and the notions of actor, strict action, general actor and universal strict general actor are mentioned. In the third chapter, an actor of a precrossed module in associative algebras is defined and its properties are given. In the fourth chapter, similarly, an actor of a precrossed module in commutative algebras is defined and examples are given. In addition, an action and the semidirect product are defined in the categories of precrossed modules in commutative algebras.