Krom zenginleştirme tesisi performansının arttırılmasının araştırılması
Investigation of performance increase at chromite processing plant
- Tez No: 348620
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, gravite ile ayırma yöntemlerinden, Spiraller ve Sallantılı Masa, sınıflandırıcılardan ise Hidrosiklon birleşimi kullanılarak, krom zenginleştirme tesisi performansının arttırılması araştırılmıştır. Bu araştırma sürecinde Mersin ili Erdemli ilçesi Kösbucağı köyü mevkiinden temin edilen kromit numunesi kullanılmıştır. Yapılan XRD analizleri sonucunda cevherdeki başlıca minerallerin Serpantin ve Kromit olduğu belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmada prosesi olumsuz etkileyeceğini öngördüğümüz spirallere beslenecek cevherin içindeki -0,050 mm tane boyutundaki şlam malzemesi, hidrosiklon vasıtasıyla sistemden uzaklaştırılmıştır. %3,5 Cr2O3 tenörlü tüvanan cevher uygulanan yeni proses de (Spiral+Hidrosiklon+Sallantılı Masa) belirlenen optimum çalışma şartlarında (besleme tane boyutu: -1 mm, kapasite: 24 t/gün, ayırıcı konumu: 3,5 cm, su besleme hızı: 1,5 L/dk. ve %25 katı oranı) %48,46 Cr2O3, %15,10 Fe2O3, %21,40 Al2O3 ve %2,90 SiO2 içerikli konsantre elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, increasing of plant performance was investigated by applying with a combination of spirals, shaking tables and hydrocylone. The chromite sample used in the experiments obtained from Kösbucağı village, Erdemli, Mersin. XRD analyses showed that the two main minerals were Serpantin and Chromite. The slime material (-0.050 mm) which has a negative effect on the experiments were removed from process with a hydrocyclon. The ore with a 3.5% Cr2O3 grade was processed by a combination of spirals+hydrocyclone+shaking tables and a concentrate was obtained with 48.46% Cr2O3, 15.10% Fe2O3, 21.40% Al2O3 and 2.90% SiO2 at the optimimum operating conditions (particle size: -1 mm, capacity: 24 t/day, Splitter angle: 3.5 cm and %25 solids) from run of mine ore; concentrate were obtained as