Eksenel dönel simetrik kabuk problemlerinin dinamik analizi için alternatif çözüm metodu
An alternative solution method for dynamic analysis of axisymmetric shell problems
- Tez No: 348619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada eksenel dönel simetrik geometri ve yüklemeye sahip kabuk problemlerin dinamik analizleri için alternatif bir çözüm metodu teorik olarak araştırılmıştır. Eksenel dönel simetrik kabuk cisimlerin sönümlü davranışları, iki boyutlu düzlemsel eleman modeli kullanılarak, sonlu elemanlar ve Laplace dönüşüm metodlarının birlikte kullanılması ile elde edilmiştir. Kabuk malzemesi izotrop, lineer elastik veya viskoelastik olarak kabul edilmiştir. Viskoelastik malzeme durumunda Kelvin sönüm modeli kullanılmıştır. Kelvin modelinde elastik sabitler elastik-viskoelastik analojisi yardımı ile Laplace uzayında kompleks karşıtları ile yer değiştirilmektedir. Sistemi idare eden hareket denklemi öncellikle zaman uzayında elde edilmiştir. Ardından sistem hareket denklemine Laplace dönüşümü uygulanarak elde dilen lineer cebrik denklem takımı, sayısal olarak çözülmüştür. Dönüşmüş uzayda elde edilen çözümlerden zaman uzayına geçmek için Durbin?in modifiye edilmiş ters Laplace dönüşüm metodu kullanılmıştır. Bu işlem kullanılarak sonlu elemanlar metoduna dayalı bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Programın doğruluğu literatürde bulunan diğer yöntemlerle karşılaştırılarak gösterilmiştir. Literatürde mevcut olan diğer sayısal yöntemler ile karşılaştırıldığında, bu prosedürün oldukça doğru ve etkin olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an alternative method for dynamic analysis of axisymmetric shell problems subjected to axisymmetric loading is theoretically investigated. The solutions of damped response of axisymmetric shells have been obtained by finite elements method in conjunction with Laplace transform method using the two dimensional plane elements. Materials of the shells are assumed to be isotropic, linear elastic and/or viscoelastic. In the viscoelastic material case, the Kelvin model is employed. According to the correspondence principle the material constants are replaced with their complex counterparts in the Laplace domain. The governing equations of motion of the problem are first obtained in the time domain. Laplace transform is then applied and the set of simultaneous linear algebraic equations are solved numerically in the Laplace domain. The solutions obtained are transformed to the time domain using the modified Durbin?s inverse numerical Laplace transform method. For the suggested model, a finite element analysis computer program is coded in Fortran. Verification of the program is performed by comparing the results of the present method with other numerical methods available in the literature. This procedure has proved to be highly accurate and efficient compared to various other numerical methods available in the literature.