Sivas-Kangal-Çamözü krom zenginleştirme tesisi artıklarının değerlendirilme olanaklarının araştırılması
Studies on the recovery of Sivas-Kangal-Çamözü chromite benefication plant tailings
  1. Tez No: 515823
  2. Yazar: ESRA BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişen teknoloji ile beraber krom ihtiyacı artarken yüksek tenörlü yatakların üretilmesi nedeniyle rezervler azalmakta ve sınır tenör düşmektedir. Bu sebeple, günümüzde, düşük tenörlü krom yataklarının ve artıkların önemi artmıştır. Gelecekte ferrokrom üretiminde kullanılan tek kaynak düşük tenörlü cevherler olacaktır. Bu çalışmada, kromit konsantresi üretim tesisi artıklarının yüksek alan şiddetli manyetik ayırma, Humphrey spirali ve Falcon gravimetrik konsantratör ile zenginleştirilme olanakları araştırılmıştır. Deneylerde, Sivas-Kangal-Çamözü krom konsantresi üretim tesisi artıklarından alınan ve %4,95 Cr2O3 içeriğine sahip numune kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, manyetik ayırma deneylerinde 1-14 amper arasındaki manyetik alan şiddetlerinin ve %2,5-20 arasındaki pülpte katı oranlarının, Falcon konsantratörü deneylerinde -600 µm, -500 µm, -300 µm, -150 µm, -75 µm tane boyu fraksiyonlarının ve 20 G, 30 G, 40 G merkezkaç kuvvetlerinin ve Humphrey spirali deneylerinde ise -600 µm, -500 µm, -300 µm tane boyu fraksiyonlarının zenginleştirmeye etkileri incelenmiştir. Çamözü kromit konsantresi üretim tesisi artığının yüksek alan şiddetli yaş manyetik ayırma deneylerinde %9,26 Cr2O3 tenörlü konsantre %91,66 kromit kazanma verimiyle 11 amper manyetik alan şiddetinde elde edilmiştir. Falcon konsantratörü deneylerinde -150 µm tane boyu fraksiyonunda, 40 kPa su basıncında ve 20 G merkezkaç kuvveti oluşturan rotor dönüş hızında %15'ten fazla Cr2O3 tenörlü konsantre elde edilmiştir. Humphrey spiralinde ise -600 µm tane boyu fraksiyonunda %14,9 Cr2O3 tenörlü konsantre %81,30 kromit kazanma verimiyle alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of low grade deposits and tailings has increased due to the increasing demand for chromium, decreasing reserves and declining grades by the production of high grade chromium deposits and developing technology. It is expected that in the future low grade chromium ores will be the only source used in the production of ferrochrome. The objective of the present study was to investigate to recovery chromite from Sivas -Kangal-Çamözü chromite plant tailings assaying 4.95% Cr2O3 by using a high gradient magnetic separator, a Humphrey spiral and a Falcon Concentrator. In the study, the effect of magnetic field intensition varying 1 to 14 amperes and pulp densition 2.5 to 20% the effect of grain size of -600 µm, -500 µm, -300 µm, -150 µm, -75 µm at 20 G, 30 G, 40 G water pressures in Falcon Gravity Concentrator and the effect of particle sizes at -600 µm, -500 µm, -300 µm in Humphrey spiral experiements were investigated. A concentrate assaying 9.26% Cr2O3 with 59.90% recovery were obtained at 11 amper field intensity from Çamözü chromite plant tailings. By using Falcon concentrator a concentrate assaying more than %15 Cr2O3 was obtained with -150 micron feed grain size at 20 G rotor speed and 40 kPa water pressure. In Humphrey spiral concentration studies a concentrate 14.9% Cr2O3 with 81.30% recovery was obtained.