Kendine uyuşmaz aurora kayısı çeşidine uygun tozlayıcıların belirlenmesi
Determination of appropriate pollenizers aurora self apricot cultivars
- Tez No: 348621
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Erkenci sofralık kayısı yetiştiriciliğinde Mersin, Adana, Antalya ve Hatay illeri ön plana çıkmaktadır. Bu illerimizde özellikle 2004 yılından itibaren özel fidancılık şirketleri tarafından yurtdışından Aurora fidanları getirilerek kayısı bahçeleri kurulmaya başlanmıştır. Fakat uygun tozlayıcı kullanılmadığından dolayı üreticiler verim düşüklüğünden şikayet etmektedirler. Bu çalışma ile daha önceki çalışmalarda kendine uyuşmaz olduğu belirlenen kayısı çeşidine uygun tozlayıcı belirlenmesi amaçlanmıştır. Aurora kayısı çeşidine uygun tozlayıcı veya tozlayıcıların belirlenmesi amacıyla bazı yabancı ve yerli kayısı çeşitleriyle yabancı tozlama yapılmıştır. Değişik çeşitlerle yapılan yabancı tozlama neticesinde, meyve tutma oranları ve bazı meyve kalite özellikleri incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda Aurora kayısı çeşidine en uygun tozlayıcı olarak meyve tutumu bakımından Ninfa, Pisana, Bulida, Çağrıbey ve Precoce de Colomer kayısı çeşitleri ön plana çıkmıştır. Meyve kalite kriterlerinden meyve ağırlığı bakımından Şahinbey, Palsteyn, Precoce de Tyrinthe, Feriana, Precoce de Colomer ve Bulida çeşitleri; suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı bakımından Antonio Errani, Şahinbey, Precoce de Tyrinthe, Bebeco, Precoce de Colomer, Pisana ve Ninfa çeşitleri tozlayıcı olarak ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Mersin, Adana, Antalya and Hatay cities are important at early fresh apricot cultivation. It were started to plant to new orchard with seedlings of Aurora apricot cultivar which brought from foreign contries. But growers have complained for low yield because of it wasn?t use suitable pollenizers. With this study, it is aimed to determine suitable pollenizers for Aurora which determined as incomplatible with previous studies. It were done pollinization to determine suitable pollenizers for Aurora apricot cultivars with local and foreign apricot cultivars. Some fruit quality characters and fruit set ratios was measured. As results of this study, Ninfa, Pisana, Bulida, Cagrıbey and Precoce de Colomer apricot cultivars came to fore as most suitable pollenizers to Aurora with regard to fruit set. Şahinbey, Palsteyn, Precoce de Tyrinthe, Feriana, Precoce de Colomer and Bulida cultivars came to fore with regard to fruit weight, Antonio Errani, Sahinbey, Precoce de Tyrinthe, Bebeco, Precoce de Colomer, Pisana and Ninfa cultivars came to fore with regard to TTS. Precoce de Colomer, Pisana and Ninfa came to the fore as pollenizers.