Energy and exergy analysıs of a dıesel engıne
Bir dizel motorunun enerji ve ekseri analizleri
  1. Tez No: 348628
  2. Yazar: ERDİ TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZCANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, dört zamanlı, dört silindirli, doğal emişli, direk enjeksiyonlu bir dizel motorunda, farklı yakıtlar kullanılarak, elde edilen deneysel verilere uygulanan enerji ve ekserji analizlerinin değerlendirilmesiyle ilgilidir. Tüm testler 2600 d/d motor hızında gerçekleştirilmiştir. Termodinamiğin birinci ve ikinci yasasını uygulayabilmek için hava ve yakıt debilerine, motor hızına, emisyonlara, ilgili sıcaklıklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu verileri ve kontrol hacmi için enerji ve ekserji dengelerini kullanarak, nicelik ve nitelikle ilgili olan 1. ve 2. Yasa verimleri bulunmuştur. Enerji ve ekserji performanslarına yakıt etkisini görebilmek için bütün sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, dizel yakıtı, biyodizellerden daha iyi enerji ve ekserji performansı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with assessment of energy and exergy analysis applied to experimental data obtained from a four stroke, four cylinders, naturally aspirated, direct-injected diesel engine by using different fuels. Each test was performed at 2600 rpm engine speed. Air and fuel flow rates, engine speed, emissions, relevant temperatures are needed to be able to perform the first and second law of thermodynamics. With the use of these data and balances of energy and exergy rates for the control volume, 1st and 2nd law (energy and exergy) efficiencies related with quantity and quality were determined for various fuels. All results were compared with each other to see fuel effect on energetic and exergetic performance. It was concluded that diesel fuel showed better energetic and exergetic performance than both biodiesels.