Fosfor ve mangan'ın biberde ( capsicum annum L.) ürün miktarı ile vitamin C içeriği üzerine etkileri
  1. Tez No: 34868
  2. Yazar: CAHİDE ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. RIFAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FOSFOR VE MANGAN'IN BİBERDE (Capsicum annum L.) ÜRÜN MİKTARI İLE VİTAMİN C İÇERİ?İ ÜZERİNE ETKİLERİ Cahide ALKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.S.Rıfat YALÇIN 1994, Sayfa: 55 Jüri: Doç.Dr.S.Rıfat YALÇIN Prof.Dr.Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr.Ahınet KORKMAZ Değişik miktarlarda uygulanan fosfor ve manganın biber bitkisinde vitamin C ve ürün miktarı üzerine etkisini saptamak amacıyla sera koşullarında yürütülen denemede bitkilere fosfor H3P04, mangan MnS04 olarak ve çözelti şeklinde ekimden önce verilmiştir. Fosfor 0, 50, 100, 150, 200, mangan ise 0, 20, 40, 60, 80 ppm dozlarında deneme bitkisine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECT OF PHOSPHORUS AND MANGANESE FERTILIZATION ON THE YIELD AND VITAMIN C CONTENT IN PEPPER (Capsicum annum L.) Cahide ALKAN Ankara University Graduate School of natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc.Prof.Dr.S. Rıfat YALÇIN 1994, Page: 55 Jury:. $ ssdc ^o ( - t)/. S. & ÇoJ M d u.| ty Prof.Dr.Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr.Ahmet KORKMAZ The objective of this study was to determine the effect of different levels of phosphorus and managanese on the yield and vitamin C content in pepper (Capsicum annum L.). The experiment was conducted in greenhouse conditions. Phosphorus, as H3P04 and manganese, as MnS04 were prepared as solution and applied to the pot soils before sowing. Phosphorus levels applied were 0, 50, 100, 150 and 200 ppm and manganese levels were 0, 20, 40, 60 and 80 ppm. The effect of P and Mn applications with increasing ratio on the dry and fresh weight of fruits were found statistically significant (for phosphorus P < O.Oland for manganese P< 0.05.The highest dry fruit weight was obtained in the level of P4- Mn2 (200 ppm P - 40 ppm Mn).IV In the experiment, on the contrary P levels, the increasing of manganese level was found statistically significant on the vitamin C content (P < 0.05). The highest vitamin C content was obtained in the level of P4-Mnj (200 ppm P and 20 ppm Mn). The phosphorus contens in dry matter increased regularly with the application of manganese levels except Mn4 levels, while increased irregularly with the application of phosphorus. While the phosphorus contents in fruit increased with the increasing of phosphorus, decreased with the increasing of manganese. The manganese contents in the dry matter increased with the increasing of manganese. The manganese contents of fruit decreased with the increasing of phosphorus, increased with the increasing of manganese except Mn4 (80 ppm Mn). KEY WORDS: Pepper (Capsicum annum L.), Phosphorus, Manganese, Vitamin C (Ascorbic Acid).