Ankara koşullarında kırmızı üçgül ( Trifolium incarnatum L.) çeşitlerinin ot verimleri
Forage yield of crimson clover ( Trifolium incarnatum L.) varieties under Ankara conditions
  1. Tez No: 34867
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA KIRMIZI ÜÇGUL (Trifolium incarnatum L) ÇEŞİTLERİNİN OT VERİMLERİ Ayşegül AKSOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Hayrettin EKİZ 1994, Sayfa: 29 Jüri: Doç.Dr.Hayrettin EKİZ Proî.Dr.Hasan Hüseyin GEÇİT Prof.Dr.Hikmet SOYA Bu araştırma, Ankara koşullarında kırmızı üçgül {Trifolium incarnatum L.) çeşitlerinin ot verimlerini belirlemek amacıyla Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde 1992 yılında yapılmıştır. Araştırmada 5 kırmızı üçgül çeşidi materyal olarak kullanılmıştır. Kırmızı üçgül çeşitlerinin bitki boyu ortalamaları 37.18 cm (Tombolo) ile 23.77 cm (Ostsaat) arasında belirlenmiştir. Çeşitlerin yeşil ot verimleri 2127.01 kg/da (Tombolo) ile 1352.90 kg/da arasında (Dixie) bulunmuştur. Çeşitlerin kuru ot verimleride 429.76 kg/da (Trincat) ile 303.33 kg/da (Dixie) arasında değişmiştir. Kırmızı üçgül çeşitlerinin kuru madde verimleri 389.22 kg/da (Trincat), ile 242.76 kg/da (Dixie) arasında elde edilmiştir. Ham protein oranları % 17.38 (Poppelsdorfer) ile % 11.42 (Trincat) arasında, dekara ham protein verimleri ise 56.82 kg (Popelsdorfer) ile 30.88 kg (Dixie) arasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kırmızı üçgül, bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oranı, ham protein verimi
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis FORAGE YIELD OF CRIMSON CLOVER {Trifolium incamatum L) VARIETIES UNDER ANKARA CONDITIONS Ayşegül AKSOY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1994, Page: 29 Jury: Assoc.Prof.Dr.Hayrettin EKİZ Prof.Dr.Hasan Hüseyin GEÇİT.Prof.Dr.Hikmet SOYA This research was carried out to determine forage yield of crimson clover varieties under Ankara conditions at the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1992. In this research, 5 crimson clover varieties were used as material. The means of plant heights of crimson clover varieties were recorded between 37.18 cm (Tombolo) - 23.77 cm (Ostsaat). Forage yield of varieties were found 2127.01 kg/da (Tombolo) - 1352.90 kg/da (Dixie). The means of hay yield in crimson clover varieties were varied between 429.76 kg/da (Trincat) - 303.33 kg/da (Dixie). Dry matter yield of varieties were obtained between 389.22 kg/da (Trincat) - 242.76 kg/da (Dixie). Crude protein ratio and crude protein yield per decare were found between 17.38 % (Poppelsdorfer) - 11.42 % (Trincat), and 56.82 (Poppelsdorfer) - 30.88 (Dixie), in order. KEY WORDS: Crimson clover, forage yield, hay yield, dry mater ratio, crude protein ratio, crude protein yield