Giorgio de Chirico'nun hayatı ve sanatındaki metafizik yolculuk (1909-1919)
The metaphysical journey in Giorgio de Chirico's life and art (1909-1919)
  1. Tez No: 887483
  2. Yazar: GÜNSELİ TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KATRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyıl İtalyan sanatçısı Giorgio de Chirico'nun hayatı, sanatı ve onun 1909-1919 yılları arasındaki metafizik dönemi üzerine odaklanmaktadır.“Giorgio de Chirico'nun Hayatı ve Sanatındaki Metafizik Yolculuk (1909-1919)”başlıklı bu çalışma, sanatçının yaşamı ve sanatı arasındaki derin ve karmaşık etkileşimleri detaylı bir şekilde ele alarak, de Chirico'nun çocukluğu, aile bağlantıları ve mitolojik unsurlarla şekillenmiş sanatındaki metaforik ve simgesel öğeler üzerindeki etkisi vurgulamaktadır. Çalışmamız, de Chirico'nun Friedrich Nietzsche ve Arnold Böcklin gibi figürlere olan ilgisinin, onun sanatsal gelişimi ve metafizik resim anlayışı üzerindeki belirleyici rolünü incelemektedir. Sanatçının eserlerindeki metafizik unsurların, çocukluk anılarından günlük yaşantısına, gözlemlediği şehir ve mimarilerden edindiği etkilerle nasıl şekillendiği analiz edilmektedir. Bu etkiler, tren imgeleri, Argonotlar metaforu ve mitolojik figürler gibi eserlerinde sıkça karşılaşılan ögelerle somutlaşmaktadır. Ayrıca de Chirico'nun Ferrara ve Paris gibi şehirlerdeki deneyimlerinin, sanatındaki iç mekan ve dış mekan kurgulamalarını nasıl etkilediği değerlendirilmektedir. Bu dönemlerde sanatçının, çevresindeki nesneleri ve manzaraları metafizik bir bakış açısıyla yeniden yorumlaması ve eserlerine yansıyan metafizik ve enigmatik yaklaşımı derinleştirme süreci de ayrıca incelenmektedir. Çalışmamız içerisinde, de Chirico'nun sanatındaki metafizik yolculuğun sadece dışsal etkileşimlerle değil, aynı zamanda kişisel deneyimler ve anlık vahiylerle de şekillendiği öne sürülmektedir. Bu bağlamda, sanatçının yaşamı boyunca süregelen içsel ve dışsal etkileşimlerin, eserlerinde metafizik bir dil ile ifade edilmesi, de Chirico'nun sanatını anlamak için kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışma, de Chirico'nun sanatsal evrimini ve metafizik resmin oluşum sürecini detaylı bir şekilde ele alarak, sanat tarihindeki yerini daha anlaşılır bir çerçevede sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the life and art of 20th century Italian artist Giorgio de Chirico, particularly his metaphysical period from 1909 to 1919. Titled“The Metaphysical Journey in Giorgio de Chirico's Life and Art (1909-1919)”, this work examines the profound and complex interactions between the artist's life and his art, highlighting the impact of his childhood, family connections, and mythological elements on his metaphorical and symbolic artwork. Our research investigates the influence of figures such as Friedrich Nietzsche and Arnold Böcklin on de Chirico's artistic development and metaphysical painting perspective. It analyzes how metaphysical elements in his works were shaped by everything from childhood memories to daily experiences, and how observations of cities and architectures influenced him. These influences are embodied in recurring elements in his works, such as train imagery, the Argonauts metaphor, and mythological figures. Furthermore, the study evaluates how de Chirico's experiences in cities like Ferrara and Paris influenced the indoor and outdoor compositions in his art. During these periods, the artist reinterpreted the objects and landscapes around him through a metaphysical lens, deepening the metaphysical and enigmatic approach reflected in his works. The research posits that de Chirico's metaphysical journey in art was shaped not only by external interactions but also by personal experiences and spontaneous revelations. The ongoing interplay of internal and external influences throughout his life, articulated through a metaphysical language in his works, is critical to understanding de Chirico's art. This study aims to provide a detailed examination of de Chirico's artistic evolution and the formation process of metaphysical painting, presenting his place in art history within a clearer framework.