Bazı Türk arpa çeşitleri için anter kültür tekniğinin uygunluğunun araştırılması
The Availability of the anther culture technique for different barley genotypes from Turkey
  1. Tez No: 34874
  2. Yazar: ÇİĞDEM SAVAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI TÜRK ARPA ÇEŞİTLERİ İÇİN ANTER KÜLTÜR TEKNİ?İNİM UYGUNLU?UNUN ARAŞTIRILMASI Çiğdem SAVAŞKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Cihat TOKER 1994, Sayfa:74 Jüri : Prof.Dr.Haiis Ruhi EKİNGEN Doç.Dr. Cihat TOKER Doç.Dr. Işıl ÖNCEL Haploid bitki üretmek için en önemli biyoteknîkierden biri olan anter kültür tekniği; gamet hücreleri (mikrosporlar) ile çalışılan ve dolayısıyla gametoklonal çeşitlilik yaratmakta kullanılan ileri bir tekniktir. Kültüre alınan anterierden kallus eldesini ve sonra haploid bitkilerin üretimini etkileyen en önemli faktörlerden biri çeşitlerin bu tekniğe olan farklı cevabıdır. Bazı araştırıcılar anter kültür tekniğine (androgenesis) çeşitlerin genotiplerinden kaynaklanan farklı etkilerini belirtmişlerdir. Bu nedenle ülkemizde tarımı yapılan dört arpa çeşidinin anter kültürüne cevabını, farklı kültür ve fiziksel ortamlarda araştırmak üzere bu çalışmaları yaptık. Tüm çeşitler BAC3 kültür ortamında, 21 gün soğuk önişlemden sonra androgenesise cevap verdi. Cumhuriyet-50 ve Tokak 157/37 çeşitleri sırasıyla % 329.7 ve % 531.6 kallus üretimi, % 8.9 ve % 3.9 yeşil regenerant bitki değerleri ile en iyi cevaplan vermişlerdir. BAC3 kültür ortamında soğuk önişlem uygulanmadığı taktirde Cumhuriyet-50 ve Tokak 157/37 çeşitleri yine Anadolu ve Obruk çeşitlerinden daha iyi sonuçlar vermiştir. FHG kültür ortamında ise anter cevabı ve kallus üretimi değerleri ele alınan tüm çeşitlerde düşük olmuştur. Düşük ve zayıf kalitede kallus oluşumundan dolayı FHG kültür ortamından hiç regenerant bitki alınamamıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D Thesis THE AVAILABILITY OF THE ANTHER CULTURE TECHNIQUE FOR DIFFERENT BARLEY GENOTYPES FROM TÜRKİYE Çiğdem SAVAŞKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Cihat TOKER 1994, Page :74 Jury : Prof.Dr. Halis Ruhi EKlNGEN Assoc.Prof.Dr. Cihat TOKER Assoc. Prof Dr. Işıl ÖNCEL Anther culture is a technique in which garnet cells (microspore celis) are used and by creating gametochlonal diversity. One of the most important factors, affecting the induction of callus from cultured anthers and later the production of hapioid plants is genotypic effect. Many researchers have mentioned that there is a high genotypic dependency to androgenesls. For this reason; we have begun to study four different barley genotypes which have been cultivated in Türkiye, to determine what their response was to anther culture technique in different media and pretreatment conditions. All varieties have given response to the androgenesls in BAC3 medium, after 21 days of cold pretreatment,. Cumhuriyet-50 and Tokak 157/37 varieties have had the best response with 329.7 and 531.6 calli, and 8.9 and 3.9 regenerated green plants per 100 plated anthers, respectively. In BAC3 medium, without cold pretreatment, Cumhuriyet-50 and Tokak 157/37 varieties have given also better response than Anadolu and Obruk varieties. Without cold pretreatment the induction of calli and regeneration of green plantlets were much lower than after cold pretreatment for all genotypes tested. Both anther response and callus induction were very low for all examined varieties in FHG medium, even for Tokak and Cumhuriyet, which gave good response In BAC3 medium. Due to low frequency of calli and their poor quality it was not possible to regenerate any plants. P value was found important with 0.01 level of degree, between results which have been taken from BAC3 and FHG media. In BAC3 medium, without cold pretreatment and after cold pretreatment results were also evaluated with statistical analysis and P values were found important at the level of 0.01. In the additional main activity of this research C- banding staining technique of chromosomes has been developed for cumhuriyet and Tokak varieties. Additionally; Isozym analysis has been used to check the intravarietal variation for three different Isozyme enzymes loci in six Turkish barley cultivars (Anadolu, Cumhuriyet-50, Obruk, Tokak 157/37, Bülbül, Yıldırım). These techniques will be used in further for evaluation of induced and gametoclonal variation. Key words : Hordeum vulgare L., anther culture, androgenetic response, C- banding technique, isosym enzyme analysis.