XX. yy. başlarından Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Ilgın'da eğitim ve öğretim üzerine bir araştırma
XX. century Ilgin until the declaration of the Recuplic's Early research on teaching and learning
- Tez No: 348745
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı, XX. y.y. başlarından Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Ilgın'da eğitim-öğretim faaliyetleridir. Araştırmada Ilgın İlk Erkek Mektebi Kayıt Defteri esas alınmıştır. Dönemin öğrenci, öğretmen profili, eğitim-öğretim faaliyetleri, nitelikleri, aksayan yönleri hakkında bilgi vermektedir. Yaşanılan dönemin savaş yılları ve yeni bir devletin kurulma süreci olması, eğitim-öğretim faaliyetlerini değerlendirmede dikkate alınmaktadır. Elde edilen bilgilerde eğitim-öğretim faaliyetleri aksatılmadan devam ettirilmiştir. Bu faaliyetler Müslüman ve gayrimüslim halk arasında aynı şekilde gerçekleşmiştir. Bu durum Türklerin hoşgörü ve adalete verdikleri önemi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The beginning of the twentieth century to the early years of the republic aim of the study Ilgın education activities. The school was the first man on Tamarısk research registry.Period, student, teacher profiles, educational activities, qualifications,provide information on aspects of shortcomings. Experienced in the war years of the period, and that the process of the establishment of a new state, is considered in evaluating educational activities. İnformation obtained from the educational activities continued without interruption. Between Muslim and non-Muslim people of these activities carried out in the same way. This situation shows the importance they attach TURKS tolerance and justice.