Milli güvenliğin sağlanmasında istihbaratın yeri ve önemi
The place and importance of intelligence in providing national security
- Tez No: 933862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma ile tarih boyunca devletlerin milli güvenlik hususunda savaşta ve barışta geliştirdikleri milli güvenlik politikaları çerçevesinde istihbaratın bu politikalardaki yeri ve önemini açıklamak istenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde güvenlik kavramı ve uluslararası ilişkiler üzerinde durulmuş, güvenlik ekolleri ile geleneksel güvenlik, pluralist güvenlik ve eleştirel güvenlik gibi güvenlik kavramının farklı yaklaşımları ele alınmış, milli güvenlik kavramı genel olarak ele alınmakta ve kişisel güvenlik, iç güvenlik ve dış güvenlik gibi alt başlıklar incelenmektedir. Bu bölümde, güvenlik kavramının farklı boyutları ve milli güvenliğin devletler açısından önemi vurgulanmaktadır. İkinci bölümde, istihbaratın genel olarak kavramsal tanımı ve önemini açıklanmaktadır. İstihbaratın tarihsel gelişimi, değişimi ve temel ilkeleri üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, istihbaratın haber toplama yöntemleri ve farklı istihbarat türleri ele alınmaktadır. Bu türler arasında; siyasi istihbarat, askeri istihbarat, sosyal ve ekonomik istihbarat, bilimsel ve teknolojik istihbarat, siber istihbarat, biyografik istihbarat ve suç (kriminal) istihbaratı bulunmaktadır. Üçüncü bölümde, milli güvenliğin sağlanması açısından istihbaratın rolü ve önemi üzerinde durulmaktadır. Bu bölümde, milli güvenliğin dünyadaki önemi ve uygulamaları incelenmekte ve dünyadaki istihbarat çalışmalarıyla ilişkilendirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin istihbarat çalışmaları, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet İstihbarat Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı gibi kurumlar üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, istihbaratın iç güvenlik için önemi vurgulanmakta ve terör ve iç güvenlik istihbaratı konuları ele alınmaktadır. Milli güvenlik açısından istihbaratın önemini ve çeşitli istihbarat çalışmalarının nasıl yapıldığını analiz etmektedir. Uzman analizlerinin incelenmesi ve çeşitli yazılı kaynaklar çalışmanın kaynaklarını oluşturulan bu çalışmada, söz konusu kaynaklar kavramsal analiz yöntemiyle ele alınmıştır. Sonuçlar, milli güvenliğin sağlanması ve ulusal çıkarların korunmasında istihbaratın vazgeçilemez bir alan olduğu ve kritik bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the place and importance of intelligence in these policies within the framework of the national security policies developed by states in war and peace throughout history. In the first part of the study, the concept of security and international relations are focused on, security schools and different approaches to the concept of security such as traditional security, pluralist security and critical security are discussed, the concept of national security is discussed in general and subheadings such as personal security, internal security and external security are examined. In this section, different dimensions of the concept of security and the importance of national security for states are emphasized. In the second part, the general conceptual definition and importance of intelligence are explained. The historical development, change and basic principles of intelligence are emphasized. Additionally, intelligence's news gathering methods and different types of intelligence are discussed. Among these types; There are political intelligence, military intelligence, economic intelligence, social and economic intelligence, scientific and technological intelligence, cyber intelligence, biographical intelligence and criminal intelligence. In the third section chapter focuses on the role and importance of intelligence in ensuring national security. In this section, the importance and applications of national security in the world are examined and associated with intelligence activities in the world. The emphasis is on the intelligence work of the Republic of Turkey, institutions such as the National Intelligence Organization, the Police Intelligence Directorate and the Gendarmerie General Command Intelligence Directorate. Additionally, the importance of intelligence for internal security is emphasized and terrorism and internal security intelligence issues are discussed. It analyzes the importance of intelligence in terms of national security and how various intelligence activities are carried out. This study, in which the sources of the study were formed by examining expert analyses and various written sources, was handled with the conceptual analysis method. The results show that intelligence is an indispensable field and plays a critical role in ensuring national security and protecting national interests.