Ulusal ve uluslararası güvenliğin bileşeni olarak siber güvenlik: Irak örneği
Cybersecurity as a component of national and international security: The case of Iraq
- Tez No: 662447
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Günümüzde bilginin temel olduğu açık dijital ortamdaki işlemlerde karşılıklı güven ve emniyet duygusunun sağlanması için veri ve bilgi güvenliğinin oluşturulma-sını gerektiren kaygılar, elektronik devletin kurulmasına meydan okuyan bir güvenlik endişesi haline gelmiştir. Siber uzayın, barışın doğasını etkileyen bir risk unsuru olarak güçlenmesi ve is-tenmeyen siber saldırılar, uluslararası güvenlik gündeminde her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Çünkü siber güvenliğin sağlanması, ülkelerin gücüne güç ka-tarken, ihmal edilmesi durumunda ise siyasi ve askeri hedefler açısından güç dengele-rinin değişmesine neden olmuştur. Bu tez çalışması, veri analizi ve tarihsel yöntemleri esas alarak, ülkelerin ulusal güvenlik sistemleri içindeki siber güvenliğin konumunu açıklığa kavuşturmayı amaç-lamaktadır. Milli güvenlik politikası ve stratejileri çerçevesinde esas alınan hedefin; istikrarı sürdürmek adına ulusun ve ulusal değerlerin güvenliğini sağlama noktasından hareketle, siber uzayın anılan kavramla ilişkisini inceleyerek bahsedilen politikanın boyutları ortaya konacaktır. Çalışmamız, gerçekçi, liberal ve yapılandırmacı teoriler ve Kopenhag Okulu yaklaşımları gibi ulusal güvenlik kavramıyla bağlantılı olan uluslararası ilişkilerin en önemli teorileri üzerine odaklanmaktadır. Ayrıca siber tehditlerin incelenmesinin ulus-lararası ilişkiler ve ulusal güvenlik üzerindeki etkileri bağlamında anılan teorilerin muhtemel veya ilan edilen yaklaşımları ele alınacaktır. Bilgi teknolojisinin gelişimin-den faydalanan terör gruplarının sosyal medya mecralarını nasıl kullandığına değin-mektedir. Son bölümde, bir model olarak Irak'taki siber güvenlik ile çeşitli ülke ve kuruluşların siber güvenlik sistemine nüfuz edilmesine olanak sağlayan özel durumlar göz önünde bulundurularak araştırılmıştır. Irak'ta ve diğer tüm ülkelerde ulusal gü-venlik sisteminin ayrılmaz bir parçası olan siber güvenliğin artan önemi ve muhtemel sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyber conflicts has become today“a ghost that threatens the world and a se-curity concern that challenges the establishment of electronic government, which requires securing data and information, to instill confidence and security in transacti-ons in the open digital environment that we live in today, and that information is one of its most important pillars and components.”Therefore, cyber attacks began to rece-ive increased attention on the international security agenda,, In an attempt to counter its escalation and role in influencing the peaceful nature of cyberspace. This is becau-se the uses of cybersecurity changed the balance of power in many countries that we-re relying only on traditional power to achieve their political and military goals. Therefore, the aim of the thesis was to clarify the position of cybersecurity wit-hin the national security systems of countries by relying on the data analysis method as well as the historical approach to clarify that the primary goal National security policy and strategies was and remains to achieve and maintain national interests and ensure the security of the nation and its values. In a nutshell, this thesis clarifies the concept of national security and its dimensions and levels. The Nationalist took a lar-ge part of it. The study dealt with the issue of electronic terrorism and how terrorist organizations use social media and its various applications.And how to benefit from the development of information technology. In the last part, cybersecurity in Iraq was reviewed as a model in view of the special situations this country is going through that enabled various parties, organiza-tions and some countries to penetrate the cybersecurity system. As an integral part of the national security system in Iraq and in all other countries, it showed how the poli-tical, military and economic importance of the institutions specialized in managing cyber security is increasing.