Ankara'da iş ve inşaat makineleri (İŞİM) kümesinin yenilikçilik analizi
Innovation analysis of 'work and construction machinery' cluster in Ankara
- Tez No: 348801
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA BURHANETTİN GÜVENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küme, rekabet ve işbirliğini eş zamanlı olarak içinde barındırması beklenen, bu açılardan değer zincirini modelleyen bir gelişim politikası aracıdır. Kümelenmede amaçlanan özel-kamu işbirliği ile değer zincirinde yer alan unsurlar arasındaki bağları bölgesel birliktelik çerçevesinde güçlendirmektir. Bu çerçevede, kümeler yarattıkları işbirliği ve bilgi paylaşımı sonucunda yenilikçiliğin itici gücü olarak nitelendirilmektedir.Ekonomik ve toplumsal değer yaratmak için ürünlerde, hizmetlerde ve iş yapış yöntemlerinde yapılan değişiklik ve farklılıklar yenilikçilik (inovasyon) olarak tanımlanmaktadır. Bir fikir veya buluşun ?yenilikçilik? olarak adlandırılabilmesi için ticari açıdan uygulanabilir olması ve katma değer yaratması beklenmektedir.Çalışma konusu olarak, Ankara'da iş ve inşaat makineleri (İŞİM) kümesinde yenilikçilik seçilmiştir. İŞİM kümesi Ankara'da OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuş KOBİ'lerden oluşan bir sektör kümesidir. Söz konusu özellikler de dikkate alınarak, İŞİM kümesinde yenilikçiliği etkileyecek boyutlar belirlenerek altı adet araştırma hipotezi oluşturulmuştur.Akabinde, küme firmalarına yenilikçilik konusunda anket uygulanarak; anketten elde edilen veriler ışığında Spearman sıra korelasyon katsayısı (rho) ve Kendall sıra korelasyon katsayısı (tau-b) testleri yardımıyla hipotezler test edilmiştir.Sonuçta, İŞİM kümesinin yenilikçi niteliğine dair bir strateji belgesi oluşturulmuştur. Bahse konu belgede, kümenin yaşam döngüsüne atıfta bulunarak kümenin sürekliliğine dair politika üretecek ve kümeyi temsil edecek ?işbirliği kuruluşu? dahilinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Clustering is a tool in development policy expected to host inside competition and cooperation at the same time. Therefore it models the value chain. Clustering is intended to strengthen the link between public and private sector partnerships and the value chain committed to regional unity. In this context, clusters are defined as driving force of innovation as a result of this cooperation and information sharing.The changes and the differences introduced in the products, services and business in order to create economic and social value are defined as innovation. For an idea or an invention to be classified as ?innovation?, it is expected to be commercially viable and create an added value.Innovation in the work and construction machinery (acronym İŞİM in Turkish) in Ankara cluster is selected as the subject of this paper. The İŞİM cluster, hereinafter ?the cluster?, is a sectorial cluster of SMEs (Small and Medium Sized Enterprises) established in OSTIM Industrial Zone, Ankara. The factors of innovation are determined by taking into account the cluster characteristics. Then, six hypotheses are formed.A questionnaire on innovation is carried out by the enterprises of the cluster and data are obtained for statistical assessment. The hypotheses as subject of this paper are tested by means of Kendall and Spearman rank correlations, respectively.As a result, a strategy paper on the innovative character of the İŞİM cluster is prepared. The abovementioned paper outlines the proposals about a representative ?co-operation agency? which will develop policies on the sustainability of clusters also regarding to its life cycle .