The portrait of Istanbul in 1922 as extracted from Aydede (Man in the Moon) comics periodical
Aydede dergisinden İstanbul'un 1922 yılındaki portresi
- Tez No: 348814
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Bu tez 1922 yılında Refik Halid Karay tarafından çıkarılan Aydede dergisinden görülen İstanbul portresini incelemektedir. İstanbul'un işgal yıllarında çıkarılan Aydede bir siyasi mizah dergisidir. İstanbul'da yaşanan siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeler, derginin yazı ve karikatürleri incelenerek anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, İstanbul'un işgali ve Refik Halid Karay'ın hayatı da bu ana soeunun arka planına yerleştirilmiştir. İstanbul hükümetinden yana olan AYdede dergisinde mütareke döneminde derinleşen ve hıızlaanan toplumsal değişim ve buna duyulan tepki, İstanbul halkının gündelik hayatında yaşadığı sıkıntılar, ekonomik sorunların farklı kesimleri nasıl etkiledği, siyaset ve edebiyat dünyasının önde gelen kişilerine yöneltilen eleştirilerve siyasi çekişmeler bu tezin sonuçlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis scrutinizes the portrait of Istanbul as extracted from Aydede comics periodical. Aydede is a political comics periodical published during the Armistice period. The political, social and economic developmentes of Istanbul wereexamined by searching the articles and cartoons of Aydede. In this context, the Armistice period and te life story of Refik Halid Karay were put in the background of the main question. The conclusion of the thesis consists of the rapid and deep social changes and the response of Aydede comics periodical to the issue, the daily problems of teh residents of Istanbul, how the different groups were affected by the economic distress and the criticism towards to the notables pf politics and literature.