Eğitimde yapılandırmacılık ve din eğitimi
Constructivism in education and religious education
  1. Tez No: 348821
  2. Yazar: YUSUF CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT EV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Günümüzde yaşanan toplumsal değişim ve farklılaşan eğitimsel ihtiyaçlar paralelinde din eğitim ve öğretiminde yeni yaklaşımlar ile programlar geliştirilmeye ve uygulanmaya çalışılmaktadır. Din öğretiminde Batı?da yeni yaklaşımlar, ülkemizde ise din öğretimi programı geliştirme çalışmalarında yeni eğitim kuram ve yöntemleri temel alınmaya başlanmıştır. Bu süreçte din öğretiminde temel alınan kuramların varsayımlarının din eğitim ve öğretiminin teorik temellerine ve uygulama süreçlerine etkilerinin neler olacağı başlıca inceleme alanlarından birini oluşturmaktadır. Son yıllarda diğer eğitim alanlarında olduğu gibi, din eğitimi ve öğretimini etkileyen ve din eğitimi alanında araştırma konusu haline gelen kuramların başında yapılandırmacılık gelmektedir. Yapılandırmacılığın din eğitiminde gerçeklik ve bilgi bağlamında kuramsal ve pratik olarak kullanılabilirliğinin imkanı ve öğrenme ilkeleri ile yöntemleri açısından uygulanabilirliği konusunda incelemeler artarak devam etmektedir. Yapılandırmacılığı felsefi ve psikolojik zeminde gerçeklik, bilgi ile anlayışı ve temel varsayımları çerçevesinde ele alan araştırmamızda din öğretiminde yapılandırmacılığın bilgi ve gerçeklik konusunda felsefî, teolojik ve eğitimsel açıdan temellendirilmesi amaçlanmış ve ortaya çıkaracağı problemler tartışılmıştır. Araştırmamızda radikal yapılandırmacılığın din eğitim ve öğretiminde aşırı öznel ve göreceli fikirlerden dolayı felsefi ve teolojik açıdan temellendirilemeyeceği gibi eğitimsel açıdan da aşırı bireyselleştirilmiş öğretimin uygun olmayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Ilımlı yapılandırmacılığın ise din eğitim ve öğretiminin teorik temelleri açısından temellendirilebileceği ve eğitimsel açıdan da uygulanabilirliği konusunda problem teşkil etmeyeceği neticesine varılmıştır. Bununla birlikte yapılandırmacılığın din öğretiminde eğitimsel yönü baskın bir din öğretimi anlayışının oluşmasına, öğrenci merkezli bir eğitim sürecinin uygulanmasında önemli katkılar sağlayacağı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many attempts to improve and practice of new educational approaches in religious education recently in parallel of increasing needs in education caused by social changes. In terms of religious education, new approaches of religious teachings in western world, and new theories and methods in attempts to advance religious education programmes in Turkey, have been taken as a key point. In this process, it is one of the main research areas that what are the effects of the assumptions in these religious educational theories, on theoretical and practical aspects of religious education. In recent years, as in other fields in religious education, one of the main theories that affects religious education and have been considered research subject in religious education is constructivism. There are increasing number of research that focused on the possibility of theoretical and practical usage of constructivism as with the topics of truth and knowledge in religious education, and on the possibility of practicing it in terms of its principles and methods. In our study that centred the philosophical and psychological grounds in terms of understanding the truth and knowledge and basic assumptions of constructivism, it is aimed to prove that constructivism in religious education can provide a ground for philosophical, theological and educational aspects of it, and it has been discussed some problems that may arise with this. In our study, radical constructivism comes up with negative results in grounding its philosophical and theological aspects because of its extreme personal and relativist ideas, and additionally it is not suitable for educational aspects because of its extreme personalised teaching methods. On the other hand, moderate constructivism would have been unproblematic in grounding theoretical aspects of religious education and in practicing of educational aspects of it. Additionally, it has been said that constructivism has important contributions on creating an understanding of religious education that provokes educational sides of it, and on practicing a student centred educational process.