Yapılandırmacılık ve din eğitimi ilköğretim DKAB öğretim programlarının değerlendirilmesi ve öğretmen görüşleri açısından etkililiği
Constructivism and religious education the evaluation of primary religious culture and ethical knowledge curriculums and its efficiency from the viewpoint of teachers' opinions
- Tez No: 273565
- Danışmanlar: PROF. DR. H. MAHMUT ÇAMDİBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Son yıllarda birçok ülkede eğitim sistemlerinin günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilme noktasında yetersiz kaldığı belirtilmekte ve bu çerçevede öğretim programları yeniden hazırlanmaktadır. Türkiye'de de 2004 yılından itibaren bütün disiplinlerde program değişikliğine gidilmiş, bu kapsamda ilköğretim DKAB Öğretim Programı da değiştirilerek 2007-2008 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulmuştur. Yeni DKAB programı eğitimsel ve dinbilimsel açıdan farklı yaklaşımlar ortaya koymaktadır. Temele alınan yaklaşımların din eğitimi açısından temel bazı sorunları bünyesinde taşıdığı düşünülmektedir. Bu nedenle temele alınan yaklaşımın din eğitimi ve öğretimi açısından analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede tezde yapılandırmacılık birçok boyutuyla incelenmiş, din eğitimi ve öğretimi açısından ortaya koyduğu imkan ve sınırlılıklar tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca yapılandırmacı öğrenme yaklaşımına göre hazırlanan yeni ilköğretim DKAB Programının eski programla karşılaştırılmasına yer verilmiş ve öğretmen görüşleri açısından programın etkililiği nitel bir araştırmayla tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been stated that educational systems are inadequate to respond the needs of our times in many countries and in this context all curriculums have been reprepared. In Turkey, there have been curriculum changes in each educational disciplines from 2004 and within this framework Primary Religious Culture and Ethical Knowledge Curriculum has been changed and put into practice in 2007-2008 academic year. The new curriculum has new educational and religious approaches and some problematic points with regard to religious education. Therefore, new approaches need to be analyzed in terms of religious education. In this thesis, constructivism has been analyzed with many dimensions and discussed its capabilities and limitations in religious education then given some suggestions. Besides of this, the new DKAB curriculum which prepared according to constructivist learning approach, has been compared with the old DKAB curriculum, also efficiency of the new curriculum has been determined by qualitative research from the viewpoint of teachers? opinions.