Ekonometrik bir yöntem olarak panel veri analizi yöntemi ve bir uygulama
Panel data analysis as a method of econometric and an application
- Tez No: 348835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sebze ve kök yumrular, insan hayatının vazgeçilmez unsuru ve beslenmenin temel basamaklardan biridir. Türkiye?nin coğrafi ve iklimsel özellikleri göz önüne alındığına sebze, kök yumruların üretimi için oldukça verimli topraklara sahip olduğu bir gerçektir. Bu nedenle bu sebze ve kök yumruların ihracatı, Türk ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu tez çalışmasında, Türkiye?nin belirli illerinde üretilen ve dış ticaret mevzuatında 7 nolu fasılda yer alan sebze ve kök yumruların ihracatını etkileyen faktörlerin panel veri analizi kullanılarak modellenmesi amaçlanmıştır. 12 il ve 6 değişkenden oluşan veri seti üzerinde logaritmik ve doğrusal modelleme yapılarak oluşturulan modeller arasından uygun bir ihracat modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vegetables and tubers are indispensable elements of human life and one of the basic steps of nutrition. It is a fact that Turkey has very fertile soil to produce vegetables and tubers when geographical and climatic characteristics are taken into consideration. Therefore, the exportation of vegetables and tubers has a significant impact on the Turkish economy. In this thesis study, it is aimed to model the factors affecting the exportation of vegetables and tubers produced in certain provinces of Turkey and situated in chapter 7 of the foreign trade legislation by means of panel data analysis. An appropriate export model is suggested amongst the model constructed using by logarithmic and linear modeling on the data set consisting of 12 provinces and 6 variables