Yöneticilerin liderlik yaklaşımları ile değişime açıklıkları arasındaki ilişki: Eğitim sektöründe bir araştırma
The relationship between the leadership styles of managers and their openness to change: A research at the education sector
- Tez No: 348836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNSAL SIĞRI, DR. ÖMER TURUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde değişimin örgütler için yaşamsal olduğu gerçeği bilinmektedir. Ayrıca değişimin başarıyla gerçekleştirilmesi aynı zamanda yönetilmesi konusundaki çalışmalar da devam etmektedir. Değişimin başarıyla gerçekleştirilmesindeki kritik faktörlerden birisinin de liderlik olduğu kabul edilmektedir. Bununla birlikte değişim gerçekleştirmek, liderliğin temel özelliklerinden birisi olarak da ifade edilmektedir. Bu çalışmada, liderlik yaklaşımlarından dönüştürücü ve etkileşimci liderlik yaklaşımları ile değişime açıklık arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır. Araştırma Ankara İli' ndeki ilk ve orta öğretim okullarından yönetici pozisyonundaki 235 müdür ve müdür yardımcısının katılımıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre liderlik yaklaşımları kapsamında çalışmada değerlendirilen dönüştürücü ve etkileşimci liderlik davranışlarının değişime açıklıkla arasındaki ilişkinin pozitif ve anlamlı yönde olduğu ve her iki liderlik yaklaşımının da değişime açıklığı pozitif ve anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Bununla birlikte, dönüştürücü liderlik davranışlarıyla değişime açıklık arasındaki ilişki ve dönüştürücü liderliğin değişime açıklığa etkisi etkileşimci liderlik davranışlarındaki ilişki ve etkiye göre daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Bu sonuca göre, dönüştürücü liderlik davranışları sergileyen yöneticilerin değişime daha açık ve değişimin gerçekleştirilmesinde daha fazla etkili olabilecekleri söylenebilir.Dönüştürücü ve etkileşimci liderlik davranışlarının her ikisinin de en yüksek seviyede ilişkili olduğu ve etkilediği değişime açıklık boyutu bilişsel boyut iken en düşük seviyede ilişkili olduğu ve etkilediği boyut duygusal boyut olarak belirlenmiştir. Bunun yanında değişime açıklıkla aralarındaki ilişki ve değişime açıklığa etki bağlamında dönüştürücü ve etkileşimci liderlik davranışları arasındaki farklılığın en fazla görüldüğü boyut ise davranışsal boyut olarak tespit edilmiştir. Yani değişim karşısındaki tutumlarında dönüştürücü liderleri, etkileşimci liderlerden ayıran en önemli özelliğin dönüştürücü liderliğin değişimi başlatma ve destekleme seviyesinin daha yüksek olması söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSRACTIt is known that change is vital for organizations and the studies about making and managing change successfully are continued. One of the critical factors in the success of change is leadership. Furthermore, making change is stated as one of the basic characteristics of leadership. In this study, the relationship between leadership styles (such as transformational and transactional leadership) and openness to change is observed. The study is implemented with the participation of 235 managers in the primary and secondary schools in Ankara City.According to the results of the study, the correlation between leadership styles (transformational and transactional leadership behaviors) and openness to change is significantly positive and both leadership styles significantly effect the openness to change. Furthermore, the correlation and effect of transformational leadership is higher than the transactional leadership. So, it can be said that the managers showing transformational leadership behaviors are more open to change and more effective about making change.For both transformational and transactional leadership styles, the highest correlation and effect belongs to cognitive factor of openness to change while the lowest correlation and effect belongs to affective factor of openness to change. Furthermore, it is found that according to the correlation and effect on openness to change, the highest difference between transformational and transactional leadership is seen on behavioral factor. So, in the context of attitutes toward change, it can be said that the most important property that differs transformational leadership from transactional leadership is its talent about making and supporting change.