Yemen'de kamu personelinin performans değerlendirmesi: Kamu Personeli ve Sigortalar Bakanlığı örneği (1991-2025)
Performance evaluation of public personnel in Yemen: The case of the Ministry of Civil Service and Insurance (1991–2025)
  1. Tez No: 973645
  2. Yazar: OLAA FATHİ ALİ ABD ALMAJEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ÖZKAL SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Yemen'de kamu personelinin performans değerlendirme süreçlerini, özellikle Kamu Personeli ve Sigortalar Bakanlığı örneği üzerinden analiz etmektedir. 1991–2025 yılları arasındaki dönem incelenmiş ve özellikle 2011 sonrası kriz dönemleri ile 2020 sonrası yeniden yapılanma sürecindeki gelişmeler ele alınmıştır. Araştırmanın amacı, Yemen'de kamu personel yönetiminde uygulanan performans değerlendirme sistemlerinin etkinliğini sorgulamak, mevcut sistemin güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek ve kamu yönetimi reformlarına katkı sunabilecek çözüm önerileri geliştirmektir. Çalışmada performans kavramı, değerlendirme yöntemleri, performans türleri ve kuramsal yaklaşımlar kavramsal düzeyde detaylandırılmış; Yemen'deki kamu personeli yapısı ve bakanlığın kurumsal gelişimi tarihsel olarak incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemine dayanan saha çalışması kapsamında dört üst düzey yöneticiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Yemen'de uygulanan geleneksel performans değerlendirme sistemleri nesnellikten uzak, geri bildirim mekanizmaları zayıf ve ödüllendirme süreçleri işlevsizdir. 2020 sonrası reform çabaları sistemde bazı gelişmeler sağlasa da, siyasi istikrarsızlık, savaş ve bütçe kısıtları gibi faktörler performans yönetiminin etkinliğini sınırlamaktadır. Ayrıca yöneticiler, mevcut sistemin adalet ve şeffaflık açısından yetersiz olduğunu belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the performance evaluation processes of public personnel in Yemen, focusing especially on the case of the Ministry of Civil Service and Insurance. The period between 1991 and 2025 is examined, with particular emphasis on the crisis years following 2011 and the developments during the post-2020 reconstruction phase. The aim of the research is to question the effectiveness of performance evaluation systems implemented in public personnel management in Yemen, identify the strengths and weaknesses of the current system, and develop solution-oriented proposals that may contribute to public administration reforms. The study conceptually elaborates on the notion of performance, evaluation methods, types of performance, and theoretical approaches; it also examines the structure of public personnel in Yemen and the institutional development of the ministry from a historical perspective. As part of the qualitative research method, semi-structured interviews were conducted with four senior officials, and the data obtained were analyzed using thematic content analysis. According to the research findings, the traditional performance evaluation systems implemented in Yemen lack objectivity, have weak feedback mechanisms, and ineffective reward processes. Although the reform efforts after 2020 have brought some improvements, political instability, war, and budgetary constraints continue to limit the effectiveness of performance management. Moreover, managers stated that the current system lacks fairness and transparency.