Takım liderliğinin mesleki kültür yönünden incelenmesi: Gemi kaptanları üzerine bir araştırma
Team leadership and professional culture: A research on ship masters
- Tez No: 348852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ASYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Deniz kazalarında insan faktörü, denizcilikle ilgili araştırmalara sıkça konu olmaktadır. Bu araştırmada, gemilerde tüm faaliyetlere liderlik eden, gemide çalışanların menfaatlerinin, taşınan yükün, geminin ve gemiye ait tüm malların idame ettirilmesinin ve korunmasının sağlanmasında tüm yasal sorumluluk ve yetkiye sahip olan gemi kaptanlarının liderlik özellikleri mesleki kültür yönünden araştırılmıştır. Araştırmada anket, görüşme, odak grup çalışması ve gözlem teknikleri olmak üzere nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılarak çeşitleme yapılmıştır. Gemi kaptanlarının mesleki kültür özelliklerinde, güç mesafesi kültür boyutunun öne çıkması dikkat çekmektedir. Bulgular, gemi yönetiminin hiyerarşik bir yapıya sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmada, gemi kaptanlarının karizmatik, takım ve insan odaklı liderlik türlerine özgü bazı kültürel özelliklere sahip olmalarıyla beraber, otokratik ve babacan otoriter liderlik şekillerine özgü özellikleri de barındırdığı ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada, mesleki kültür kavramının, gemi kaptanlarının mesleki kültür özelliklerinin ve mesleki kültür yönünden liderliğin incelenmesi, bu konulardaki literatür boşluğunun giderilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human factor in marine accidents has been a common research topic in maritime studies. In this study, leadership of the ship masters, who lead all activities onboard maritime ships on operational and managerial levels, carry all legal responsibility and authority for benefits of the crew, protection and sustainment of the cargo, the ship and all its commodity, is being researched from professional culture aspect. In this study, a triangulation was applied using in-depth interviews, a focus group discussion, observations and a survey as qualitative and quantitative methods. The power distance was found to be the prominent core cultural dimension in professional culture of ship masters. The findings show that the ship management has a very hierarchical structure. The study shows that besides having some characteristics of charismatic, team oriented and human oriented leadership styles, the ship masters carry characteristics of autocratic and paternalistic leadership styles as well as. This study contributes to the literature as it deals with concept of professional culture, profession of ship master and team leadership on professional culture aspect.