Tek ebeveynli ailelerde psikolojik tepkiler ile psikolojik destek almanın klinik sosyal hizmet açısından analizi: Yalova örneği
Psychological responses and psychological supports in single parent families' analysis in the aspect of clinical social work: Case of Yalova
- Tez No: 348875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tek ebeveynli ailelerin sayısı dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de artış göstermektedir. Ölüm, boşanma, uzun süreli ayrılık, evlenmeden anne-baba olmak gibi koşullar altında tek ebeveynli olan bireyler bu sürecin öncesinde ve/veya sonrasında çeşitli toplumsal ve bireysel olaylar yaşar ve bunun sonucu olarak olumlu ya da olumsuz etkilenirler.Aile, farklı yönleriyle ve sorunlarıyla disiplin ve meslek olduğu günden bu yana sosyal hizmetin konusu olmuştur. Gerektiğinde ailenin ya da aile bireylerinin sorunlarına eğilerek sorunların çözümü ya da önlenmesinde bireysel ve toplumsal mesleki uygulamalarını yürütür. Klinik sosyal hizmet bireylerin, grupların, ailelerin ya da toplumun ruh sağlığı ve sorunları ile ilgili diğer psikiyatri ekibi elemanlarıyla koordine çalışır ve mesleki uygulamalarını gerçekleştirir.Türkiye'de boşanma ile tek ebeveyn olmuş ailelerin sayısı giderek artmaktadır. Bu durum aile bireylerinin yeni hayatlarına olumlu ya da olumsuz değişiklikler olarak yansımaktadır. Bu Yalova ile genelinde boşanma sonrası tek ebeveyn olmuş anne ve çocuklarının psikolojik durumları ve psikolojik destek alma ihtiyaçları, destek almama/alamama nedenlerini incelemek üzere anket çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Klinik sosyal hizmet uygulamaları bu çerçevede ve tek ebeveynli ailelerin psikolojik ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların giderilmesi açısından değerlendirilmekte ve irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Amounts of single parent families rise in Turkey as well as in the World. Being single parents depend on death, divorce and long-term separateness. Under these conditions members of single parent families experience some social and individual changes before and/or after this process. They are affected positively or negatively as a result of being single parent family member.Family has been the subject of social work discipline and profession with its different aspects and problems ever since. If necessary, social work shall be executed individual and social professional practice to prevent and solve family and family member?s problems. Clinical social work professions coordinate with other related psychiatric profession team about individuals, groups, families or community mental health and mental health problems.Amount of single-parent families because of divorce is growing in Turkey. This new situation causes a positive or negative changes family members? lives. This study was conducted to investigate single parent mothers and their children psychological status after divorce, needs of their taking psychological support, and reasons of having no support in Yalova. Data is collected by a survey form prepared by investigator. Clinical social work practices are evaluated and discussed in the context of psychological needs of single-parent families and in terms of the satisfaction of needs.