Bankacılık sektöründe görev performans ve bağlamasal performans: Yalova ilinde bir araştırma
Task performance and contextual performance at the banking sector: A research in Yalova
- Tez No: 348881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sanayi devriminin ardından her geçen gün nüfusu artan işgören sınıfına karşı olan beklentide aynı oranda artmaktadır. Zaman içersinde yaşanan savaşlar, krizler, kıtlıklar, yeni buluşlar icatlar, teknolojik gelişmeler, devrimler vb. etkenler ile işgörenlerden olan beklentileri değiştirmektedir ancak asla değişmeyen bir beklenti vardır ki bu beklenti işletmeler arasında rekabetin artması teknolojinin kolay kopyalanabilmesi vb. gelişmelerden dolayı günümüz iş dünyasında önemini daha da arttırmaktadır. Bu beklenti yüksek performanstır. Performans kısaca; iş başarımı, herhangi bir işte gösterilen başarı derecesidir. Önemi bu denli artması sonucunda performans kavramı üzerine gerçekleştirilen çalışmalar artmış ve kavram derinlemesine incelenir bir hal almıştır. Bu araştırmalar sonucu performans kendi içersinde çeşitli türlere ayrılmıştır. Bu türlerden en çok kabul gören ise Görev performans ve Bağlamsal Performans ayrışması olmuştur. Çalışmada öncelikle performans kavramı ve performans değerlemesi kavramı açıklanmış ve ardından performans türleri olan görev performans ve bağlamsal performans ele alınmıştır. Görev performans; bir işin yerine getirilmesi ge¬reken temel sorumluluklarını ifade eder ve görevler her iş dalı için farklılık göstermektedir. Bağlamsal performans ise ana görev faaliyetleri ile direkt olarak ilgili değildir fakat görevin başarımı için önemli bir çözücü (katalizör) olarak hizmet eden örgütsel, sosyal ve psikolojik çevreyi desteklemektedir. Bu iki kavram detaylı bir şekilde incelenmiş ve ilişkilendirilmiştir. Bu noktada performans değerlemenin yoğun şekilde gerçekleştirildiği bankacılık sektörü çalışma alanı olarak seçilmiştir. Banka çalışanlarının performans, görev performans ve bağlamsal performans algıları ölçülerek bu iki kavram arasındaki ilişki ve etkileşim ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Araştırmada Yalova ilinde bulunan özel bankalarda görev yapan bankacıların performans türlerine yönelik algılarını ölçme amaçlı anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak eldi edilen veriler sonucunda görev ve bağlamsal performans arasında anlamlı düzeyde ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Each passing day, the expectation against to population growth employee class is increasing, after the industrial revolution. In time, the wars, crises, famines, inventions, technological developments, revolutions etc. change the expectations from employees but there is an expectation that never changes that is the performance of employee and its increasing importance in today bussines life becouse of the increased competition, easly copied technology etc. As a result of ever increasing value of performance, number of in depth investigations conducted is increase about mentioned consept in bussines life. In consequence of these investigations, concept of performance is divided into various type in itself. The most widely accepted types of performance that are ?task performance? and ?contextual performance?. In the study, firstly the concepts performance and performance evaluation are explained and after types of performance, which are task performance and contextual performance are discussed. Task performance refers to basic responsilibilities of a work that must be fulfilled and tasks are differ from business to business. Contextual performance is not about basic task activities however it supports the organizational, social and psychological environments which serves as an important dissolver for the success of the task. These two concepts are analysed in detail and associated. At this point, banking field, which performs the evaluation of performance intensely, is selected as field of the study. It is explained that the relation and interaction between these two concepts by evaluating performance, task performans and contextual performance perceptions of bank employees. A survey is conducted in order to evaluate the perceptions on the types of performance of the private bank employees in Yalova. As a conclusion, it is proved that there is a meaningful relation between task performance and contextual performance.