Yöneticilerin profilleri ve rolleri: Anadolu 500 Bursa firmalarına ilişkin bir araştırma
Maanagers' profiles and roles: Evidence from Anatolian 500 Bursa firms
  1. Tez No: 348884
  2. Yazar: NİLÜFER RÜZGAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşletmeler hakkında yapılan sayısız çalışmaların yanında firma yöneticilerinin kişisel özellikleri hem yerel hem de uluslararası literatürde çeşitli çalışmalara konu olmuştur. Yine de, Türkiye?de faaliyet gösteren firmaların yöneticileri hakkında yapılan çalışmaların sayısı yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, Mintzberg sınıflandırmasını temel alarak eğitim, yaş, cinsiyet gibi çeşitli parametreler bağlamında Bursa?da faaliyet gösteren ve 2012 yılında Ekonomist dergisi tarafından Anadolu?nun en başarılı 500 firması arasında yer alan 120 Bursa firmasının tepe yöneticilerinin rol ve profillerini değerlendirme amacındadır. Değerlendirme kapsamında veri toplama aracı olarak 7?li Likert ölçeği kullanılarak hazırlanan anket yöneticilere elektronik posta, faks ve elden iletim yoluyla ulaştırılmıştır. SPSS paket programı kullanılarak yapılan analizlere göre elde edilen bulgulara göre yöneticiler genel olarak tüm rolleri sergilemekle beraber öncelikli olarak kişilerarası (lider) ve karar verici (girişimci) rolleri benimsemektedir.
Özet (Çeviri)
The profiles and roles of managers has been subject to divergent studies both in indigenous and international literature together with numerous cases about businesses. However, studies concerning the managers of thriving firms in Turkey are not adequate. This study aims to evaluate the roles and profiles of the managers of the 120 firms in Bursa, Turkey which are elected by Economist magazine among the 500 Anatolian leading firms in 2012, by using Mintzberg classification as base in the sense of various parameters such as education, age, gender. In the scope of the research, surveys that are prepared by appliying a 7 dimension Likert scale were used as data collection tool and conveyed through electronic mail, fax and by hand to the managers. According to the findings that are acquired by the analyses performed by SPSS programme, managers prominently play interpersonal (leader) and decisional (entrepreneur) roles as they also put effort on other roles.