Vladimir Putin döneminde enerjinin bir güç unsuru olarak kullanılması ve izlenen stratejiler
The use of energy as a power factor during the Vladimir Putin period and the strategies pursued by him
  1. Tez No: 348926
  2. Yazar: BAHADIR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Stratejik Araştırmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Uluslararası ilişkilerin en temel kavramlarından birisi olan güç olgusu tarihsel süreç içerisinde evrimleşerek değişiklik göstermektedir. Güç olgusu farklı unsurları içerse de, önemli olan devletlerin bu gücü kullanarak sonuca ulaşabilmesidir. Güç unsurlarından birisi olan ekonomik güç konusu jeopolitiğin ön plana çıkmasıyla birlikte enerjiyle yakından ilgili duruma gelmiştir. Ekonomi ve enerji arasındaki ilişki artan enerji ihtiyacı ve azalan enerji kaynakları nedeniyle daha önemli bir hale gelmiştir. Zengin enerji kaynaklarına sahip olan devletler, bu kaynakları etkin olarak kullanabildiği ölçüde ikili ilişkilerinde başarılı olabilmektedir. Güç olgusunun kullanılış biçimi sert güç ve yumuşak güç olarak kendisini göstermektedir. Eskiden askeri unsurları barındıran ve zorlama yollarını içeren sert güç unsurları yaygın iken, günümüzde cazibe merkezi oluşturarak, diğer ülkenin kültürel unsurları ile etkileşim kurarak karşıdaki devleti ikna etmeyi içeren yumuşak güç unsurları ön plana çıkmıştır. Rusya Federasyonu dünyanın en zengin gaz rezervlerine ve yüksek oranda petrol rezervlerine sahip bir devlet olarak sert güç ve yumuşak güç unsurlarını barındırmaktadır. Vladimir Putin döneminde enerjiyi dış politika aracı olarak kullanan Rusya Federasyonu, bu politikasında başarılı olarak son on yılda büyük gelişme kat etmiştir. Enerjiye dayalı bir dış politika benimseyen Rusya Federasyonu enerjiyi araçsallaştırarak çok kutuplu yeni dünya düzenindeki güç merkezlerinden biri olmak istemektedir.
Özet (Çeviri)
Power is one of the basic concepts of international relations which has been evolving and varying from the historical times. Even though the power includes different elements, most important thing for a country is to be successful within the international relations and achieve her goal according to her purpose. Hard power and soft power definitions have been made to classify the term ?power?. While hard power applies war and military power, soft power depends on culture and political values. Energy has been related to economic power during the recent decades. While countries energy needs have been increasing and dependence on energy has been growing, the role of the energy has gained much importance during the recent years. Countries which have energy reserves have been more popular and more demanding during this period. The role of the energy on international relations have changed attractively during last decades. The Russian Federation is one of the main country which has taken advantage of energy reserves. After the year 2000, Russian Federation has been using energy as an diplomacy instrument by Vladimir Putin. Russian energy policies has been applied as soft and hard power to near abroad countries. Russia has recovered gradually by the revenues of energy and it has used energy to regain regional power with the help of the Vladimir Putin. Russia which ruled the Hazar Basin and Middle East for years does not want to lose control of the region. The aim of the this study is to reveal the power of the energy within the international relations. Also this study intends to enlighten Vladimir Putin?s energy policy for the sake of power struggle all around the world.