Uluslararası Hukuk ve Türk Ceza Hukuku bağlamında siber güvenlik ve bilişim sistemine yönelik suçlar
The cyber security in the context of International Law and Turkish Penal Code and computer crimes
- Tez No: 348942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASİYE SELCEN ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, Science and Technology, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp
- Bilim Dalı: Harekât Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Johannes Gutenberg?in tipo baskı yöntemini geliştirmesiyle birlikte, az sayıda bulunan kitaplar, tüm Dünya?ya yayılmaya başlamıştır. Kitapların ve bilginin hızlı bir şekilde yayılması neticesinde, insanlık gelişim süreci de kayda değer bir şekilde hızlanmıştır. Günümüzde ise İnternet, baskılı kitapların yerine geçmiştir. Bilgi artık tek bir tıkla erişebilen bir değer olmuştur. İnternet?in bir iletişim aygıtı olması yanında, altyapı hizmeti olması da önem arz etmektedir. Günümüzde birçok hizmet İnternet aracılığıyla sunulmaktadır. Savunma teknolojilerinden yargı hizmetlerine; elektrik su gibi temel ihtiyaçların giderilmesinden, şirket yönetimlerine kadar birçok hizmet İnternet aracılığıyla yapılmaktadır. Dolayısıyla İnternet, iletişim aracı olması yanında bir altyapı hizmetidir. Bununla birlikte, İnternet?in karmaşık ve özgür yapısı, İnternet?in rolünün artacağının göstergesidir. Fakat, İnternet?in özgür ve karmaşık yapısı, suça meyilli kişiler, için de uygun bir ortam yaratmıştır. Bilişim suçluları İnternet?in yapısını kullanarak, birçok suçu, kolay bir şekilde işleyebilmektedir. Bununla birlikte uluslararası ilişkiler açısından da İnternet önemli bir araç olmuştur. Birçok devlet, diğer devletlere karşı, İnternet üzerinden bir takım saldırılar yöneltmektedir. Bu saldırıların bazıları, sırf bilgi edinmek amacıyla yapılmakla birlikte bir takım saldırılar ise hedef devlette, zarar vermek amacıyla yapılmaktadır. Bu yüzden günümüzde sıklıkla gördüğümüz, siber saldırı, siber savaş ve siber casusluk faaliyetlerinin, hukuksal tanımının yapılması önem arz etmektedir. Çünkü İnternet her ne kadar üstün mühendisliğin bir ürünü de olsa, teknik bilgilerle İnternet güvenliği sağlanamamaktadır. Dolayısıyla İnternet güvenliğinin sağlanması amacıyla, hukuksal çalışmaların yapılması da önem arz eder. Hukuksal mücadelenin yürütülmesi için ise, öncellikle İnternet?i oluşturan bir takım kavramlar ile İnternet üzerinde işlenen fiillerin tanımının yapılması önem arz eder. Aksi taktirde, hukuk muğlak bir alanla baş edemeyeceği için, hukuksal çözümler yetersiz kalabilecektir. Dolayısıyla İnternet ve bileşenlerinin tanımının yapılması önem arz etmektedir. Fakat tanımların ve kavramların yapılması, basit bir süreç değildir. İnternet?in düzenlenmesi için öncellikle uluslararası işbirliği gerekmektedir. Ancak günümüzde devletler yeknesak bir şekilde İnternet?i düzenlemeye yönelik bir adım atmamıştır. Devletlerin İnternet?i düzenlememesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların en önemlisi, İnternet?in açık bir bilgi kaynağı olmasıdır. Bununla birlikte İnternet suçlarının, sınır aşan nitelikte bir suç olması neticesinde, uluslararası işbirliği önem arz etmektedir. Uluslararası işbirliğinin sağlanmasıyla birlikte İnternet?i düzenlemeye yönelik ortak adımlar atılabilecek ve birçok muğlak kavramın yeknesak tanımları yapılabilecektir. Biz de tezimizde öncellikle uluslararası hukuk açısından siber saldırı, siber casusluk, siber savaş ve siber suç gibi kavramların tanımlanması tartışmalarına yer vermekteyiz. Doktrinde tespit ettiğimiz üzere, siber saldırı, bilişim sistemine yönelik zarar verici nitelikte fiillerdir. Bu saldırı tipleri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Siber casusluk ise bilişim sistemine, zarar vermeyen fiillerdir. Siber casusluktaki amaç bilişim sisteminin muhtevasını haiz olmaktır. Dolayısıyla doktrinde siber saldırı zarar verici eylemlerken, casusluk faaliyetleri hedef sisteme zarar vermeyen faaliyetlerdir. Siber savaş kavramı ise tartışmaların yoğunlaştığı bir alandır. Bir siber fiilin, savaş olarak değerlendirilmesi için, Birleşmiş Milletler Antlaşması madde 2(4) ile madde 51?in yorumlanması önem arz eder. Dolayısıyla ilgili saldırının BMA 2(4) gereği kuvvet kullanımı boyutunda olması veya BMA 51 kapsamında silahlı saldırı boyutunda değerlendirilmesi önem arz edecektir. Doktrinde siber savaş hususunda tartışmalar bulunmakla birlikte, uygulama bir siber savaş vakası görülmemiştir. Uluslararası hukuk bağlamında bir siber savaş günümüze kadar görülmemiştir. Devletlerin birbirilerine yönelik üstü kapalı icra ettiği saldırılar ise, siber saldırı veya suç olarak değerlendirilmiştir. Bu da siber saldırılara karşı, devletlerin, kendi iç hukuk yollarıyla mücadele etme yönünde tedbirler almasına neden olmuştur. Siber saldırılara karşı, mağdur devletler, hedefi oldukları siber saldırıları tasvip etmemekle birlikte, kendi iç mevzuatlarıyla mücadele etmektedir. Bu yüzden siber suç doktrini önem arz etmektedir. Siber suç doktrini her ne kadar devletlerin iç mevzuatlarıyla düzenlenense de, bir takım uluslararası düzenlemeler de yapılmaktadır. Çünkü siber suçlar, birden fazla devlet üzerinde gerçekleşen suç tipleridir. Dolayısıyla siber suç cennetlerinin yaratılmaması için ortak düzenlemelerin yapılması önem arz eder. Bu gerçek karşısında, uluslararası işbirliğinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Avrupa Konseyi, siber suçlara karşın, uluslararası işbirliğini sağlamak amacıyla, Avrupa Birliği Siber Suç Sözleşmesi?ni düzenlemiştir. Ülkemizde ilgili sözleşmeyi imzalamakla birlikte, bir takım fiilleri de TCK bağlamında suç olarak düzenlemiştir. Biz ise tezimiz kapsamında, sadece bilişim sistemine yönelik işlenen, hukuka aykırı erişim suçuyla, bilişim sistemi ve veriye yönelik haksız müdahale suçlarını incelemekteyiz. TCK 243?de hukuka aykırı erişim suç düzenlenmiştir. Ancak, suçun oluşması için, failin bilişim sistemine girmesi yanında, sistemde belirli süre kalması şartının aranması ilgili suç tipi açısından önem arz etmektedir. Suçun faili ile mağduru ise önem arz etmemekte, herkes suçun faili olabilecektir. TCK 244/1?de ise bilişim sistemini bozmaya ve engellemeye yönelik neticeler suç olarak düzenlenmiştir. Bu hususta suçun tipolojisi açısından, doktrinde çeşitli tartışmalar bulunmaktadır. TCK 244/2?de ise veriye yönelik haksız müdahaleler ilgili suçun neticesi olarak düzenlenmiştir. TCK 244/4?de ise saldırılan bilişim sistemi veya veri üzerinde, haksız menfaat sağlama suç olarak düzenlenmiştir. Ancak doktrinde ilgili suçlar açısından çeşitli tartışmalarda bulunmaktadır. Bize göre doktrinde tartışmalar, İnternet?in kendine has yapısı karşısında, hukuk biliminin yetersiz kalmasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak bilişim sisteminde ortaya çıkan suçlara karşı, mücadelenin anahtarı, bilişim sisteminin muğlak yapısı olmasıdır. Hukukçuların öncellikle bilişim sisteminin, hukuksal karşılığını bulması önem arz eder. Bu hukuksal karşılıkta ancak, yeknesak tanımların kabul edilmesiyle sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Since Johannes Gutenberg developed letterpress method, rare boks has started to spread across the world. As a result of books and knowledge spreading quickly, development process of mankind gained significant acceleration. Today the internet replaced published books. Knowledge became available for one click. Internet, along with being a communication device, is important for being an infrastructure service. Many services are presented through the internet today. Many services, from defense technologies to judiciary services, basic needs such as electricity and water and company management are provided through internet. Therefore, the internet is an infrastructure service along with a communication medium. The dynamic structure of the internet indicates that internet technologies will improve day by day. But the free and complex structure of the internet created a suitable environment for crime inclined people. Computer criminals can commit many crimes easily by using the structure of the internet. In addition, internet became an important tool for international relations. Many countries organize attacks on other countries through internet. Some of these attacks have the aim of merely gathering information whereas some of them have the aim of damaging the target country. That?s why legally defining cyber attack, cyber war and cyber spying activities which we hear frequently in today?s world has great importance because even though internet is a product of superior engineering, mere technical information can?t provide internet security. That?s why legal studies are important in order to provide internet security. In order to conduct a legal struggle, primarily some terms that form the internet and are processed over the internet need to be defined. Otherwise legal remedies may be inadequate due to the fact that the law can?t cope with an indistinct area. Hence defining the internet and its components are significant. But providing definitions and concepts is not an easy process. International cooperation is required in order to regulate the internet. But in this day and age, countries didn?t take a step towards regulating the internet uniformly. There are many reasons why the countries don?t regulate the internet. Most important of all, the internet is an open information source. Also, international cooperation is important in case of cross-border internet crimes. With international cooperation, common steps can be taking towards regulating the internet and many indistinct concepts can be defined uniformly. We included arguments of defining concepts such as cyber attack, cyber spying, and cyber war and cyber crime with regards to international law in our thesis. According to our establishment in the doctrine, cyber attacks are actions of destructive quality against information system. This type of attack can present itself in various forms. Cyber spying are actions of non-destructive quality against the information system. The purpose of cyber spying is to obtain the contents of the information system. Ergo, cyber attacks are harmful actions whereas spying is not harmful actions against the information system according to the doctrine. Cyber war is the area that the discussions focus on. In order to consider a cyber action as war, interpreting clauses 2(4) and 51 of Charter of the United Nations is important. Hence, it?ll be important that the related attack is of using forcible entry format as required by CUN 2(4) or evaluated as an armed attack within the scope of CUN 51. Along with arguments regarding cyber war, the doctrine includes no applied cyber war case. In the context of international law, no cyber war occurred until today. Vaguely conducted attacks of countries against one another were considered as cyber attacks or crimes. This caused countries to take measures towards fighting with cyber attacks with their own domestic remedies. Victim countries of cyber attacks don?t approve any cyber attacks they were targeted and fight them off only by their own statute. Thus, cyber crime doctrine is important. Even though cyber war doctrine is regulated with domestic statutes of countries, a set of international regulations are made as well because cyber crimes happen in multiple countries. Therefore making common regulations in order to avoid creating cyber crime paradises is very important. In the face of this truth, the importance of international cooperation was once again emphasized. The European Council organized the European Union Cyber Crime Treaty in order to provide international cooperation against cybercrimes. Our country also signed this treaty and regulated some actions as crimes in the context of TPC (Turkish Penal Code). We analyzed illegal access crimes committed against only information system and unlawful interference of data within the scope of our thesis. TCP regulated illegal access crime in 243. But in order to constitute a crime, staying in the system for a given period along with accessing the information system for the perpetrator is significant for the related type of crime. The perpetrator and victim of the crime don?t carry any importance, anyone can be the perpetrator. In TCP 244/1, results towards impairing and hampering the information system are regulated as crimes. In this respect there are various arguments in the doctrine regarding the typology of the crime. Unlawful interferences towards data are regulated as result of the related crime in TCP 244/2. Gaining unfair advantage over the attacked information system or data is regulated as crime in TCP 244/4. But there are various arguments in the doctrine with regards to the related crimes. We think that the arguments in the doctrine are caused by the inadequacy of legal science against the unique structure of the internet. In conclusion, the key to fight against crimes in information systems is that the information systems have an indistinct structure. Lawyers must first define the legal equivalent of informatics, this is important. This can only be procured through acceptance of uniform definitions.