Türk savunma sanayii AR-GE projelerinin ARGE yönetimi açısından incelenmesi
Analysing of Turkish defence industry projects within the scope of R & D management
- Tez No: 348941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Öncü, özgün ve yenilikçi olmak, günümüzde küresel rekabetle baş edebilmenin en kritik gerekliliklerindendir. Hangi sektör olursa olsun organizasyonların pazarlarında öncü, özgün ve yenilikçi olmalarını sağlayan yegâne unsur ARGE?dir. Tehditlerin her yönden beklendiği ve savunma ihtiyaçlarının buna paralel olarak sürekli değişkenlik gösterdiği içinde bulunduğumuz ortamda savunma sanayii ARGE?si; gerek ticari gerek ulusal menfaatler üzerindeki yüksek etkisi açısından organizasyonların ve ülkelerin en çok önem verdikleri konulardan biridir. Türkiye?nin özellikle son on yıldır gerçekleştirdiği savunma sanayii hamlesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri?nin (TSK) ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanması konusunda birçok önemli adım atılmıştır. Bu adımlar çerçevesinde başlatılan projelerle TSK ihtiyaçlarının %50?den fazlası yurtiçinden karşılanmış; ancak projelerde kritik bileşenler olarak da bilinen teknoloji yoğun alt ürünler, sistemler ve ürünlerin temininde dışarıya bağımlılık devam etmiştir. Yüksek maliyetli bu teknoloji yoğun bileşenlerin de yurtiçinde karşılanması amacıyla savunma sanayiinin farklı alanlarında birçok firma çeşitli ARGE faaliyetleri yürütmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk savunma sanayii ve Türkiye?nin ulusal menfaatleri için kritik önem taşıyan savunma ARGE projelerinde yürütülen ARGE Yönetimi sürecini araştırarak, sürecin yeterliliğini ortaya koymaktır. Türk savunma sanayiinde havacılık, uzay, bilişim, motor, mühimmat, füze, tekstil ve denizcilik alanlarında faaliyet gösteren dokuz firma temsilcisi ile yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak yapılan görüşmeler araştırmanın veri toplama aşamasına hizmet etmiştir. Görüşme soruları; ulusal ve uluslararası makaleler, organizasyonlar, istatistikler, kurum ve kuruluşlardan derlenen ARGE Yönetimi ve savunma sanayii verileri analiz edilerek tez danışmanının gözetiminde oluşturulmuştur. Sonuç bölümünde, elde edilen bulgular ışığında Türk savunma sanayiinde ARGE Yönetiminin yeterliliği konusundaki görüşlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being pioneer, original and innovative are some of the most critical requirements for coping with today?s global competition. In all sectors, the only factor that provides organizations these benefits is R&D. In an environment where threats are expected from all directions and defense needs are changing continuously parallel to this, defense industry R&D is one of the most important issues that countries and organizations overemphasize in terms of both commercial and national benefits. Several important steps have been taken to meet the needs of Turkish Armed Forces (TAF) domestically in the last ten years. Within the scope of these steps, more than 50 percent of the needs of TAF have been met through initiated projects; however dependence on outside supply of technology-intensive sub-products, systems and products which are also known as critical components have continued. Operating in different areas of defense industry, several companies has been implementing R&D activities in order to meet these high-cost technology-intensive components domestically as well. The purpose of this study is to determine the adequacy of R&D Management by investigating the process in the defense R&D projects which are crucial for Turkish defense industry and national benefits of Turkey. The interviews, which were carried out with representatives of nine companies operating in areas such as aviation, space, informatics, propulsion, munitions, missile, textile and maritime by using structured interview method, serve in the data collection phase of study. Interview questions has been created under the supervision thesis consultant by analyzing R&D Management and defense industry data collected from national and international articles, organizations, statistics, institutions and organizations. In the conclusion, comments about adequacy of the R&D Management in Turkish defense industry are included within the framework of findings.