Meslek liselerinde sosyal etkinliklere okul yöneticilerin yaklaşımı
Vocational high schools school principals in social activites approach
  1. Tez No: 348975
  2. Yazar: YEŞİM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Eğitim kurullarında verilen eğitimin temel amacı; bireyleri her yönüyle hayata tam olarak hazırlamaktır. Bu yüzden eğitim kurumları sadece ders verilen, öğrencileri sınav sistemine hazırlayan bir yapı olarak görmek çok yanlış bir tutumdur. Okullarda, öğrencilerin kişilik gelişimlerini sağlamak, beceri kazandırıp geliştirmek gibi amaçlar sosyal faaliyetler ile mümkün olabilir. Sosyal faaliyetler sayesinde kendine güvenen, iletişim kurmada zorluk çekmeyen, kendisini ifade edebilen, sağlıklı bireyler yetiştirmek mümkündür. Bu şekilde yetişen bireylerden oluşan toplumun da ilerlemesi, yaşam standartlarının yükselmesi çok aşikâr bir sonuçtur. Tüm bu sonuçların elde edilebilmesi yani sosyal faaliyetlerden en verimli şekilde yararlanmak için yönetici, öğretmen ve velilerin birbirleriyle uyum içinde olması gerekmektedir. Bu faktörlerden bir tanesinin bile sosyal etkinliğe karşı olumsuz tutum sergilemesi durumunda arzulanan sonuçları elde etmek zorlaşır. Çalışmamın başında Türk Eğitim Sistemi ve yöneticilik kavramları hakkında genele bilgi verildikten sonra, sosyal faaliyet kavramı anlatılmıştır. Meslek liselerinde görev yapan yöneticilerin ?sosyal faaliyetlere? nasıl baktığını tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışmaya İstanbul ilinin Kartal ilçesinde görev yapan 264 öğretmenimiz anket uygulamasına katılarak yardımcı olmuştur. Bu anketlerin değerlendirilmesi yapıldıktan sonra sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur. Bu tablolarda elde edilen sonuçlar incelenmiştir. Çalışmamın son kısmında ise çıkan sonuçlar paralelinde çeşitli öneriler sunularak okullarımızda sosyal faaliyetlerin geliştirilmesi adına katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The educations basic purpose given on the education boards; to prepare individuals for life in all ways. Therefore it's wrong to see educational institutions as a structure that only prepares students for examination system and gives the course. Social activities can provide students personality development and skill. Through social activities we can educate healthy individuals with self-confidence, communicative and capable of expressing himself/herself. The society consisting of people educated this way will advance easily and the standard of life will rise. To obtain all these results like taking advantage of social activities in the most efficient way; administrator, teacher and parents must be in harmony. Even if one of these factors impact social activities negatively, it will make harder to achieve the desired results. At the beginning of my work after giving general information on Turkish Education System and management concepts, social activity concept has been explained. To determine how Vocational high schools directors looked at