Örgütsel bağlılığın sağlanmasında çeşitli değişkenlerin etkisi
The effect of various factors in maintaining organization comminment
  1. Tez No: 348976
  2. Yazar: YÜKSEL BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Örgütsel bağlılık, örgütte çalışan bireylerin örgüte olan bağlılığını ifade eden ve iş verimi açısından son derece önemli bir kavramdır. Örgütlerine bağlı işgörenlerin örgütü daha da ileri götürmek daha verimli çalıştıkları yadsınamaz bir gerçektir. Örgütlerin daha önceden belirledikleri hedeflerine ulaşabilmesi için örgütsel bağlılığı yüksek iş görenlerden oluşması gerekmektedir. Geleceğin temellerini atacak olan eğitim kurumları da örgüt kapsamında olduğundan dolayı, okullardaki personelin örgütsel bağlılık düzeyleri o okulun amaçlarına ulaşabilmesi adına son derece önemlidir. Örgütsel bağlılık seviyesi yüksek öğretmenlerin oluşturduğu okulların başarıyı yakalaması, başarı çıtasını daha yukarılara çekmesi daha kolay olmaktadır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına çalışmamın ilk kısmında örgütsel bağlılık kavramının tanımı, önemi, amacı, örgütsel bağlılığı açıklayan kuramları ve örgütsel bağlılığın sonuçları üzerinde araştırmalar bulunmaktadır. Örgütsel bağlılığı etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla İstanbul ili Kartal ilçesinde yapılan bu araştırmanın anket bölümüne 261 öğretmen arkadaşımız katılmıştır. Bu anketten elde ettiğim veriler SPSS-15 programında analiz edildikten sonra çıkan sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur. Bu veriler ışığında gerekli tespitler yapılmış ve okullarımızın daha başarılı, kaliteli olması adına örgütsel bağlılığı artırıcı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment is an important concept for business efficiency that expresses commitment of individuals working in the organization. It's undeniable that the employees committed to the organization work more efficiently and improve organization further. In order to achieve predetermined objectives of organizations employees must have higher organizational commitment. It's extremly important for educational institutions similar to other organizations to have organizational commitment among school's employees as they lay groundwork of future. It is easier to raise success bar of school with higher level of organizational commitment among teachers in it. To better understand topic in the first part of my work were given an explaination the description, importance, purpose, theories describing organizational commitment and results of researches about organizational commitment. In in order to determine the factors affecting organizational commitment 261 teachers took part in questionnaire section of this study, in İstanbul city Kartal district. Results of this questionnaire presented in tables have been given in SPSS-15 program after they were analyzed. Based on this data were made necessary assessments and suggestions on how to improve quality and gain success for our schools by increasing organizational commitment.