Piyanonun Türk kültürüne uyumunun, eğitim fakülteleri bünyesinde incelenmesi
The study of adaptation of the piano to Turkish culture at faculties of education
- Tez No: 349001
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS KÜMBETOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmada; bugün Türkiye'de piyanonun müzik öğretmenliği mesleğinde kullanımına ilişkin sorunlar, Ankara, İstanbul ve İzmir?deki müzik bölümlerinde incelenmiş ve çözümüne ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Araştırma, Türk kültürü içinde müzik eğitiminin işlevi incelenmesinden dolayı antropoloji, müzik eğitimi, etnomüzikoloji ve eğitim antropolojisi gibi birbirinden farklı dört disiplinle bağlantılı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu disiplinler arasında çalışılırken araştırma yöntemi olarak niteliksel araştırma, yaklaşım olarak kişilerin deneyimlerini esas alan fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. 48 katılımcıyla gerçekleştirilen alan araştırmasında gözlem, derinlemesine görüşme ve odak grup toplantısı gibi veri oluşturma teknikleriyle bulgular elde edilmiş, müzik ve piyano eğitiminin çeşitli boyutları ve sorunlu alanları ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research called ?The Study of Adaptation of the Piano to Turkish Culture at Faculties of Education?, the problems about using the piano in music education have been examined in music departments in Ankara, Istanbul and Izmir and some solutions have been proposed. The research has been done in conjunction with four different disciplines such as anthropology, music education, ethnomusicology and education anthropology because the function of musical education in Turkish culture is examined. While doing the research among these disciplines, a qualitative research was used as the research method, and phenomenological approach based on experiences of individuals was used. During the fieldwork that was carried out with 48 participants, this data was collected by using some data collecting techniques such as observation, in-depth interview and focus group meeting, and different dimensions and problems of music and piano education were put forward.