Doğal malzemelerin plastik sanatlarda bir kavram unsuru olarak kullanımı
The usage of natural materials as a concept in plastic arts
  1. Tez No: 349006
  2. Yazar: SEYİT MEHMET BUÇUKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez çalışmasında, sonsuz varlığı ile `doğa? kavramı, detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu kavramın, dünya üzerinde gördüğümüz ilk plastik sanatlar ürünleri niteliğindeki mağara resim ve heykellerinden başlayarak günümüze kadar gelişen süreci araştırılmıştır. Uygarlıkların ve konu dahilinde incelenen sanatçıların ortaya koydukları yapıtlara hangi kavramları yansıttıkları çeşitli örneklerle sunulmuştur. Doğa çıkışlı ve doğaya hizmet eden yönleri ile birçok yeni sanat akımının oluşum süreci, doğal malzeme kullanımının ortaya attığı yeni kavramlar, doğal malzemenin kullanım alanları ve teknik özellikleri hakkında incelemelerde bulunulmuş ve bu teknik çeşitliliğin Plastik Sanatlarda resim, heykel ve seramik alt başlıklarında ortaya çıkış nedenlerine ulaşılmıştır. İncelemeler sonucunda günümüz sanatında malzeme çeşitliliği bakımından farklılıklar görülmüş ve bu bağlamda; farklı akımlarda ele alınan doğal malzeme kullanımındaki kavram çeşitliliği, Yoksul Sanat (Arte Povera), Arazi Sanatı (Land Art), Toprak Sanatı (Earth Art), Çevresel ya da Ekolojik Sanat (Environmental Art), Süreç Sanatı (Process Art), Organik Sanat, Vücut Sanatı (Body Art) başlıklarında incelenerek elde edilen saptamalar yeni başlıklar altında detaylı olarak aktarılmıştır. Ayrıca radikal birçok sanat eğiliminde de malzemenin sınırsız kullanımına yer verilmiştir. Bununla birlikte, Çağdaş Türk Sanatında doğal malzeme kullanımı ve Seyit Mehmet Buçukoğlu?nun çalışmalarındaki doğal malzeme seçimi kapsamında ele alınan kavramlar, örnekler ve referans kaynaklar dahilinde sunulmuştur. Araştırma kapsamında, doğal malzeme seçiminde kavramlara özgü çeşitlilik, yeni geliştirilebilecek malzeme ve teknik konuların ortaya çıkmasında olanaklar sağlamayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ?nature? concept with its infinite existence has been evaluated in details and all the progesses that has been examined with the concept like cave paintings and sculptures as the first plastic art products have also been investigated. Civilizations and how the artists according to the subject have put their works with these concepts and how their reflections were, also presented with several examples. Generation period of the nature concept and the new art movement progress which was nourished by the nature, uses of natural materials and its technical specialities have been researched and results of all these technical variety on painting, sculpture and ceramic as sub-headers on Plastic Arts are also evaluated according to their causes of being emerged. After all the analysis, found that material varitey was different from today and in this case, different currents used different natural materials and it was told in different sections detailedly as; Arte Povera, Land Art, Earth Art, Natural or Environmental Art, Process Art, Organic Art, Body Art like headers. Also, limitless usage of the material on many of the extrimist art aptitude has been included. Nonetheless, natural material usage in Comtemporary Turkish Art and the works of Seyit Mehmet Bucukoglu and his selection of natural materials also presented with the examples and referenced sources. According to the investigation, the aim was to bring up the conceptial variety in the choice of natural materials, new developable materials and all the related technical subjects.