Rules, institutions, and Douglass C. North's institutionalism: Understanding Greece's economic performance
Kurallar, kurumlar ve Douglass C. North'un kurumsalcılığı üzerinden Yunanistan ekonomik performansını anlamak
  1. Tez No: 349005
  2. Yazar: PANAGIS GERMENIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR DİNÇŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yunanistan ekonomik krizi 2008 yılında patlak verdiğinden bu yana pek çok ekonomist ve düşünürün zihnini işgal etti. Krizin muhtemel nedenlerini tespit etmek için çeşitli analizler yapıldı. Ancak bunların büyük bir çoğunluğu temel, klasik ekonomi modellerine ve varsayımlarına dayanıyordu. Bu tezde Yunan ekonomik krizine farklı bir bakış açısından bakıldı. Nobel ödüllü kurumsalcı okulun önde gelen isimlerinden Douglas North?un çizdiği kuramsal çerçeve üzerinden Yunanistan?daki ekonomik krizin toplumsal ve kurumsal kökenleri incelendi. Buna göre kurumlar toplumların davranışlarında belirleyici bir rol oynarlar, tercihlerini belirlerler. Bundan dolayı da toplumların tarih sahnesinde gösterecekleri başarıyı yahut da düşüşü işaret ederler. Kurumlar insanların zihnine işleyerek varlıklarını zaman içinde devam ettirirler. Bu çalışma Yunanistan ekonomik krizinde rol oynayan üç kurum ele alındı: küçük toprak mülkiyeti düzeni, Yunan müstesnalığı kavramı ve Rum Ortodoks Kilisesi. Sonrasında ise bu kurumların ekonomiye zaman içinde nasıl tesir ettikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
The Greek Crisis has preoccupied many economists and thinkers around the world since its break out in 2008. A lot of ink has been consumed on its possible causes; however, everyone makes use of the basic, classic, economic model and its assumptions. In this thesis we are looking at the crisis from a completely different perspective. Drawing on the Nobel Prize Award winning work of Douglas North on Institutional Economics, we explore the deeper reasons responsible for the current economic crisis in Greece. Institutions dictate the behaviour of societies and define their choices; they are, thus, the key to their own success or decay in the arrow of history. Their existence lies in the very psyche of humans, and their endurance through time is their main trait. In this work we make out the three basic Institutions held responsible for the Greek crisis: small property, the Greek notion of exceptionalism and the dogma of the Greek Orthodox Church. We also examine the way they affect the trajectory of the economy in the course of time. This research indicates that there is a lot more than just mere graphs and numbers. A whole world of human behaviour and institutions lies in the background. Expectation of any change of society's trajectory must have reforms in institutions at its core. It is under this framework we propose an institutional revolution that will target the institutional producers of society in a way that will initiate the sprouting of new sets of institutions, which will enhance economic progress. It also regards the conclusions of the thesis; that understanding economies requires a better understanding of how the brain works - something completely removed from the classic paradigm in economics.