Mandalanın çağdaş izdüşümleri
Contemporary reflections of mandala
- Tez No: 349007
- Danışmanlar: PROF. MEHMET ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sanat Tarihi, Religion, Psychology, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, kaynağını Hindu ve Budist doktrinlerden alan ?mandala?nın biçimsel ve anlamsal içeriği ile bu kadim simgenin Soyut Dışavurumculuk sanat akımı üzerindeki izdüşümleri saptanmaya çalışılmıştır. Çalışmada, mandalanın dinsel, evrensel ve sembolik yapısı araştırılmış; tarihsel gelişimi ve değişimi, üstlendiği işlevler bağlamında incelenmiştir. Çağımızın batılı düşünürlerinden Mircea Eliade, Carl Gustav Jung ve Gershom Scholem?in simgeleri nasıl anlamlandırdıklarından yola çıkarak, mandalanın batı dünyasının düşünce platformunda nereye konumlandırılabileceği tartışılmış, düşünsel tartışmaların mandala özelinde batı dünyasının plastik sanatlar alanındaki yankılanışının boyutu ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezde ?Soyut Dışavurumculuk? akımı kapsamında birçok sanatçı incelenmiş ve eserlerinde mandalanın kullanışı ya da eserlerindeki mandala imgeleminin izleri saptanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, Soyut İslam sanatının, mandalayı çağrıştıran sembolleri, belirli bir dönem ve o dönemin en önde gelen mimarlarından biri seçilerek, fotografik yönetemlerle biçimsel çağrışımlar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about ?mandala? which takes its source from Hinduist and Buddhist doctrines. Mandala, as a formal and semantic content, was studied to determine the projections on Abstract Expressionist art movement. In the study, with mandala?s functions are taken into consideration it can be said that, its religious, universal and symbolic structure is researched in the manner of historical development and change. Mandala is discussed in Western World?s point of view based on Mircea Eliade, Carl Gustav Jung and Gershom Scholem?s thoughts of symbolizm. Mandala is analyzed on the way it occurs to be used as a theoretical and practical symbol in western plastic arts. Various artists? usage of mandala in their art works were analyzed in the context of Abstract Expressionism. In the thesis, it is tried to determine the traces of imagination of mandala in the manner of ?Abstract Expressionist? art movement and the current usage of mandala within the scope of the works of artists. Additionally, by using photographic techniques, one of the Abstract Islamic art movement leading architect?s master piece is emphised with its components that evokes mandala.