The representation of modern men and their absurd manifestations in Samuel Beckett's The Trilogy (1951) and Franz Kafka's The Trial (1925)
Samuel Beckett'ın Üçleme'sinde (1951) ve Franz Kafka'nın Dava'sında (1925) modern insanın temsili ve absürd tezahürleri
- Tez No: 349008
- Danışmanlar: PROF. DR. MARTIN VIALON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Absürd, 20. Yüzyılın karanlık dönemini oluşturan dünya savaşlarından, soykırımlardan ve çeşitli siyasi karışıklıklardan etkilenmiş bir edebi türdür. Kapitalist ve totaliter sistemler, modern teknolojiyle sömürebilecekleri kitleler yaratmıştır, bunun yanı sıra iletişim problemleri ve insanların robotlaştırılması, gelecek dünyaya olan inancı sarsmış, böylece savaş sonrası dönem ortaya umutsuzluk, güvensizlik, yabancılaşma, ve yalnızlık gibi varoluşsal sorunlar çıkarmıştır. Evrenin anlamsızlaşmasının sonucu olarak, insanoğlu hem kendine hem doğaya yabancılaşmış ve bu durum da modernist yazarları, 20. yüzyılın absürd durumunu tasvir etmeye yöneltmiştir. Böylece bu yazarlar, evrenin absürdlüğünü betimlemek için varoluşçu konulara eğilerek ve modern insanın sorunlarına ayna tutarak, farkındalık yaratmayı amaçlamışlardır. Dolayısıyla bu çalışma, Samuel Beckett?ın Üçleme?sinde (1951) ve Franz Kafka?nın Dava?sındaki (1925) absürd karakterleri, evrenin absürdlüğüyle ve anlamsızlığıyla olan ilişkileri bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu iki eseri karşılaştırarak, bu çalışmanın konusu, modern çağın yarattığı absürdlüğün insanlık üzerindeki etkilerini incelemek ve yozlaşan dünyada kendine kimlik arayışı içinde olan insanoğlunun yolculuğunu sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The `Absurd? genre has been influenced by various catastrophic changes which grew out of the dark periods of the 20th century that consists of World Wars, The Holocaust of millions and such political turmoils. Various political changes such as Capitalism and Totalitarianism have created Masses and manipulated them with modern technology. In addition to this, the decline of religious faith, lack of communication and mechanical senselesness have all destroyed the reliance on the future world. The postwar period called forth some existential problems such as; alienation, distrust, hopelessness and loneliness. As a consequence of the meaningless circumstance of the universe, Man is alienated both from the nature and himself, his isolation from the incomprehensible world has rendered the modernist writers to depict a grotesque portrait of 20th century world. Related to this, the modernist writings focus on existential themes to depict the absurdity of the world. They have created awareness to overcome the irrationalities by mirroring the existential problems of modern man. Therefore the aim of this thesis is to focus on the characters? absurd situations which are depicted in Samuel Beckett?s The Trilogy (1951) and Franz Kafka?s The Trial (1925), regarding their relations to the absurdity of the universe. As a form of a comparison based on an immanent reading, this study argues the effect of modern age on the mankind and highlights the problem of alienation by presenting man?s quest for the identity in a disrupted world and his determination to `go on? despite the absurdities.