İlköğretim II. kademe öğrencilerinin vitamin kavramı konusundaki kavram yanılgıları
Secondary school students' misconceptions about the vitamin concept
  1. Tez No: 349018
  2. Yazar: MUSTAFA KAVRAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim 2. Kademe öğrencilerin vitaminlerle ilgili sahip oldukları bilgi düzeyini ölçmek ve öğrencilerin sahip olduğu yanlış anlamaları da tespit ederek ortaya koymaktır. Ayrıca; öğrencilerin bilgi düzeylerinin ve tutumlarının sınıf, cinsiyet, daha önceki yıla ait ders notu, sosyo-ekonomik düzey, anne ve babanın eğitim durumuna göre farklılaşmanın olup olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın örneklemi 2011 – 2012 eğitim öğretim yılında Mamak Esentepe İlköğretim Okulu, Keçiören 23 Nisan İlköğretim Okulu ve Keçiören Orhan Gazi İlköğretim Okulunda okuyan 7. ve 8. Sınıf seviyesinde kayıtlı toplam 400 öğrencidir. Araştırmada öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumlarını ölçebilmek amacıyla Geban ve arkadaşları (1994) tarafından geliştirilen
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the knowledge level of secondary school students about vitamins and to reveal their misunderstandings on this subject. Moreover, the effects of class, gender, previous grades, socio-economic level, and parents' education levels on students' knowledge level and attitude were determined. The data was collected from a sample of 400 students who are from Mamak Esentepe Elementary School, Keçiören 23 Nisan Elementary School, and Keçiören Orhan Gazi Elementary School in 2011-2012 academic year. In order to assess students' attitude towards Science and Technology course,