Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin yaşam doyumları ve psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarının incelenmesi
Studying in Turkey foreign university student's attitudes to take life saticfaction and psychological assistance
- Tez No: 349039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de öğrenim gören yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin yaşam doyumları ve psikolojik yardım alma tutumlarının belirlenmesi: daha sonra yaşam doyumu ve psikolojik yardım alma tutumunun; sınıf düzeyi, akademik başarı, ikamet edilen yer, sınıfta kalma ve daha önce psikolojik yardım alma değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma verileri, Ankara ilinde bulunan özel ve devlet üniversitelerinde öğrenim görmekte olan çeşitli ülkelerin vatandaşı olan yabancı uyruklu öğrencilerden (N=170) kolaylıkla bulunabileni örnekleme yöntemi ile gönüllülük esasına dayalı olarak toplanmıştır. Araştırma değişkenlerine ilişkin verilerin toplanmasında üniversite öğrencilerinin psikolojik yardım almaya ilişkin tutumlarını ölçmek amacıyla Türküm (1997) tarafından geliştirilen Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği, yaşam doyumlarını belirlemek üzere Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi ve Basit Regresyon Analizi teknikleri kullanılmıştır. Öğrencilerin, yaşam doyumlarının sınıf düzeyi ve ikamet edilen yer değişkenlerine göre farklılaşmadığı; akademik başarı düzeyi, sınıf tekrarı ve daha önce psikolojik yardım alma değişkenlerine göre ise anlamlı şekilde farklılaştığı, psikolojik yardım alma tutumunda ise psikolojik yardım almaya yönelik olumsuz tutumun sınıf düzeyinde anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Araştırma bulgularına göre yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu ve psikolojik yardım alma tutumu arasında pozitif yönde ve düşük bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate association between international collage students' attitudes toward seeking professional psychological help and their life satisfaction in Turkey. Firstly, we described these students' life satisfaction and their attitudes toward seeking professional psychological help to clarify this purpose. Secondly, we identified correlation between their academic success, grade level, social background, grade retention, past counseling service experience and their life satisfaction, and attitudes toward seeking professional psychological help. Finally, we explained that correlation between life satisfaction and attitudes toward seeking professional psychological help. Participants who come from different nationality were 170 international college students who were studying in private and state university in Ankara, Turkey. In addition, these participants attended this study voluntarily. The student's attitudes for taking counseling services was measured with Attitudes Toward Counseling Services Scale (Turkun, 1997). The student's life satisfaction was identified with the Satisfaction with Life Scale (SWLS; Diener, Emmons, Larsen & Griffin, 1985). In order to clarify our thesis, we have used One-way analysis of variance and have used simple linear regression. This study showed that no correlation between the students' grade level, social background and life satisfaction. On the other hand, positive relationships between the students' academic success, grade retention, past counseling service experience and life satisfaction. We also found that correlation between the students' attitudes toward seeking professional psychological help and their grade level. Finally, the study identified that strong relationship between attitudes toward seeking professional psychological help and life satisfaction.