Tüketicilerin satın alma davranışını etkileyen sosyal faktörlerin seyahat acentaları açısından analizi
An analysis of social factors effecting consumers' purchasing behaviour in terms of travel agencies
- Tez No: 349088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Tüketici davranışı, bireylerin, grupların ve organizasyonların, ihtiyaçlarını gidermek için ürün ve hizmetlerden ne şekilde yararlandıklarını, satın alma kararlarını nasıl verdiklerini ve satın alma sonrası ne tür davranışlar sergilediklerini incelemektedir. Tüketici davranışlarının incelenmesi, pazarda faaliyet gösteren veya gösterecek olan kurum ve kuruluşlar için etkili pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanabilmesi açısından önem taşımakta, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Tüketici davranışını ölçmek oldukça kapsamlı ve bireyden bireye farklılık gösteren bir süreçtir. Bu farklılıkların belirlenebilmesi için tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi gerekmektedir. Tüketicilerin satın alma davranışını etkileyen faktörlerden birisi de sosyo-kültürel (sosyal) faktörlerdir. Bu çalışmada, sosyal faktörlerin seyahat acentası müşterileri üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırma Türsab Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığı işbirliği ile Konya ilinde faaliyet gösteren 50 adet A grubu seyahat acentasının 1009 müşterisine anket yoluyla uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilerek frekans dağılımları hesaplanmış, değişkenler arasındaki ilişkiyi ölçmek için Ki-Kare testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, sosyal faktörler (aile, referans grubu, sosyal sınıf, kültür ve alt kültür) ile tüketicilerin seyahat acentalarından satın aldıkları ürün/hizmet türleri, yılda satın aldıkları ürün/hizmet sayısı, seyahat acentalarını tercih etme nedenleri ve seyahat acentaları seçiminde etkili olan bilgi kaynakları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumer behaviour investigates how individuals, groups and organisations benefit from products and services to address their needs, how they make their decisions to purchase and what kind of behaviour they show after the purchase. The analysis of consumer behaviour is important to develop and implement effective market strategies for institutions and organisations which operate or will operate in the market and the analysis consumer behaviour also plays an important role in determining demands and needs. Measuring consumer behaviour is a process which is quite comprehensive and differs from person to person. In order for these differences to be able to determined, the factors that effect consumers' purchasing behaviour need to be analysed. One of the factors that effects consumers' purchasing behaviour is the socio-cultural (social) factors. In this study, a survey was conducted to determine the effects of social factors on customers of travel agents. A survey was conducted on 1009 customers of 50 Group A travel agents in Konya province in collaboration with The Association of Turkish Travel Agencies Konya Province and District Affiliated Regional Executive Board. The data obtained from this study were analysed using statistical software package and frequency distributions were calculated and Chi-Squared test was applied to measure the relationship between variables. According to the results of this study meaningful differences have been detected between the social factors (family, reference groups, social class, culture and sub-culture) and kinds of products/services which consumers buy from travel agents, the annual number of products/services which consumers buy, reasons for choosing travel agencies and sources of information that influence the choice of a travel agencies.