İnsan kaynakları yönetiminde iş doyumu: Spor Toto Teşkilat Başkanlığı örneği
Job satisfaction in human resources management: The sample of the Directorate of Spor Toto Organization
- Tez No: 349089
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İş doyumu, bireyin işi ve işyeri hakkındaki genel duygu, düşünce kalıpları ile ilgili fikir verebilecek önemli bir değişkendir. Diğer bir ifade ile bireyin işyerine yönelik beklentilerini ve işine yönelik tutumunu ifade eden iş doyumu; bireyin işini ya da işle ilgili yaşantısını, memnuniyet verici veya olumlu bir duygu ile sonuçlanan bir durum olarak algılamasıdır. Aynı zamanda iş doyumu, çalışanların bedensel ve zihinsel sağlıkları yanında, bireysel fizyolojik ve ruhsal duyguların bir belirtisidir(Keser, 2005:79-80) Bu çalışma da Spor Toto Teşkilat Başkanlığı?nda çalışan personelde iş doyumunun oluşup oluşmadığını araştırmak amacına yönelik çözüm önerileri bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is an important variant that will be able to give an idea related to common feeling and idea patterns of individuals about their job and workplace . In other words job satisfaction expressing the individual?s expectations intended for the workplace and attitude towards the job is the individual?s comprehension of their job and life related to work as a situation concluding with a satisfactory or positive feeling . At the same time job satisfaction is an indication of individual physiological and spiritual feelings along with physical and spiritual health. In this study it has been tried to find solution offers intended to research if any differences in the job satisfaction occured or not in the direction of organizational factors , group factors , activities of the stuff working in the Directorate of Spor Toto Organization and the unit they work in and demographic variables .