Havayolu yolcu taşımacılığında tüketici satın alma davranışını etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
An investigation on factors affecting consumer buying behavior in airline passanger transport
- Tez No: 469816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONAY ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde ulaşım türlerinin insanlar ve işletmeler tarafından kullanımı bir hayli artmaktadır. Bunun temel sebebi ise geçmişte bölgesel olarak faaliyetlerini yürüten bireyler, küreselleşen yapı ile ulaşım türleri aracılığıyla daha kolay ve daha hızlı bir şekilde dünyanın bir ucundan diğer ucuna seyahat edebilmektedirler. Bu kapsamda ulaşım türleri arasında özellikle son zamanlarda popülerliğini arttıran havayolu ulaşımı insanlar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Havayolları içerisinde artan rekabet ise, işletmelerin müşteri pazarlarını genişletmeleri konusunda birçok çalışma yapmasına sebep olmaktadır. Özellikle sadık müşteri potansiyelini elinde bulundurmak isteyen havayolu işletmeleri farklı türlerde kendilerini göstermektedirler. Bazı havayolları en iyi hizmet kalitesi ile müşterilerinin konforunu düşünürken, bazı havayolları müşterinin ekonomik durumunu ön plana çıkarmaktadır. Böylece havayolu ulaşımını kullanmak isteyen bireyler kendilerine en uygun havayolunu seçmek için birçok seçenekle karşı karşıya kalmaktadırlar. Satın alma sürecine dahil olan müşteriler havayollarını değerlendirirken daha çok bilgiye erişim, deneyim, ekonomi, güven, hizmet, konfor ve zaman gibi faktörleri göz önünde bulundurmaktadırlar. Bu kapsamda yapılan çalışma da Antalya çevresinde satın alma işlemini kendisi gerçekleştirmiş ve havayolu ulaşımı ile en az bir kez seyahat etmiş bireyler üzerine araştırma yapılmıştır. Araştırma da havayolu ulaşımını kullanan tüketicilerin satın alma davranışını etkileyen faktörler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the use of transportation types by people and businesses is increasing day by day. The main reason for this is that individuals who have been carrying out their regional activities in the past can travel from one end of the World to the other easily and more rapidly through the globalization structure and modes of transportation. In this context, among the transportation types, especially the air transportation which increases its popularity in recent times is very popular with people. Increasing competition within airlines is causing businesses to do more work on expanding their customer markets. Airline companies, espacially those which want to retain their loyal customer potential, show themselves in different types. While some airlines consider costumers' comfort with the best service quality, some airlines put the customer's economic situation at the forefront. Thus, individuals who want to use air transportation face many options to choose the most suitable airline for them. Clients involved in the procurement process consider factors such as access to knowledge, experience, economy, trust, service, comfort and time when evaluating airlines. In this context, the study carried out in the vicinity of Antalya itself and researches on the individuals who made its own purchasing transaction and traveled at least once by air transport. The study revealed factors that affect the purchasing behavior of consumers who use air transportation.